Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
"Το στοιχειωμένο" ΣΠΙΤΙ του Ηθοποιού

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Συνταξιούχος Ηθοποιός
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 01, 2009 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: "Το στοιχειωμένο" ΣΠΙΤΙ του Ηθοποιού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
ΤΟ “ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ” ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΗΘΟΠΟΙΟΥ


Αγαπητό ΡΕΣΑΛΤΟ

Είμαι ένας συνταξιούχος ηθοποιός και σας παρακαλώ, αν μπορείτε να με πληροφορήσετε εσείς πότε θα ανοίξει τις πόρτες του το φιλόξενο Σπίτι του Ηθοποιού, που εδώ και 20 χρόνια πολλοί καλοί άνθρωποι παλεύουν να το χτίσουν για να μπούμε μέσα εμείς οι μοναχικοί, άστεγοι, συνταξιούχοι ηθοποιοί.

Έγραψα στο Σωματείο μας, έγραψα σε εφημερίδες, πήρα και σε κάποια τηλέφωνα του Σπιτιού που μου έδωσαν αλλά κανένας δεν ξέρει τίποτε.

Μου είπαν όμως ότι είναι εκεί κάπου στο τέλος Αχαρνών, προς τις γραμμές του τραίνου και πήγα και το είδα και στενοχωρήθηκα. Είναι ακόμη γιαπί, κάπως σαν πνιγμένο, ανάμεσα σε ένα αδιέξοδο δρομάκι, ένα σχολείο που όλη μέρα τα παιδιά τσιρίζουν παίζοντας και το θόρυβο του ηλεκτρικού που περνάει κάθε δυό-τρία λεπτά, τραντάζοντας όλη την περιοχή σαν να περνάνε τανκς.

Πίστευα ότι θα διάλεγαν ένα πιο ήσυχο, για ηλικιωμένους απόμαχους και πιο ανοιχτό μέρος, με δέντρα και ήλιο, αλλά δεν πειράζει, καλό είναι κι’αυτό, από το τίποτα καλύτερο.

Συνάντησα κι ένα μέλος του Δ.Σ. του σπιτιού και του είπα ότι πέρασαν 20 χρόνια κι ακόμη γιαπί, τι συμβαίνει κ. Σύμβουλε.

Και μου είπε να μην βιαζόμαστε
γιατί δεν θα είναι μόνο Σπίτι αλλά θα γίνει και Πολιτιστικό Κέντρο…Γιαυτό καταφέραμε και πήραμε πολλά χρήματα, περίπου ένα, δισεκατομμύριο δραχμές, από όλες τις κυβερνήσεις και άλλα πολλά από δωρεές κλπ.

Μου είπε επίσης ότι μας βοηθούν πολλοί αξιόλογοι κύριοι και έχουμε κάνει και δυό εκδηλώσεις, μια στην Αθήνα και μια στην Κίνα..

Καλά όλα αυτά του λέω, αλλά προηγείται το σπίτι για να μπούμε μέσα, τις γιορτές τις αφήνουμε για αργότερα.

Δεν γίνεται μου είπε διότι γιαυτό το λόγο πήραμε πολλά χρήματα, για να γίνει Κέντρο κι όχι Σπίτι.

Και μου πρόσθεσε ότι ευτυχώς που η κ. Πρόεδρός του έχει μεγάλη στήριξη από πολλούς σημαντικούς ανθρώπους, λογοτέχνες, επιχειρηματίες, ακόμη και πολιτικούς όλων των παρατάξεων.

Να καταλάβεις, μου είπε, τη στηρίζουν σήμερα, πολύ στενά, δυό πολιτιστικές οργανώσεις που τις διευθύνουν μάλιστα δυό πολλοί στενοί, παντοδύναμοι, συνεργάτες της, ο ένας από την εποχή της δικτατορίας κι ο άλλος από τη χρυσή εποχή του ΠΑΣΟΚ.

Και για πότε λέτε να είναι έτοιμο, τον ρώτησα και μου είπε υπομονή..

Μήπως ξέρετε να μου απαντήσετε εσείς σας παρακαλώ πάρα πολύ, στην ιστοσελίδα σας, πότε θα είναι έτοιμο, για να πάψουν να με δουλεύουν οι φίλοι μου που μου λένε ότι μοιάζει σαν το Στοιχειωμένο Γιοφύρι της Άρτας..;;;

Σας ευχαριστώ

1.11.09
Επιστροφή στην κορυφή
Ροβεσπιέρος
Site Admin


Ένταξη: 13 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 3102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 02, 2009 3:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Όταν είσαι εθισμένος στη ρουφιανιά

Διαβάσαμε στο Press-gr το παρακάτω κείμενο:
http://press-gr.blogspot.com/2009/11/ma.html


Mιaς πεντάρας γεράματα...
Aπο τον Πόντικα

.
Με συγχωρείτε που επεμβαίνω, αλλά είδα τα όσα γράφει ο ηθοποιός Στέφανος Ληναίος στο μπλογκ ΡΕΣΑΛΤΟ για το "σπίτι του ηθοποιού" που κτίζεται εδώ και 20 χρόνια και παραμένει γιαπί, χωρίς οικοδόμους και υλικά και μη νομίσετε ότι ρίχνω λάσπη μαζί του, μούντζες έπρεπε να ρίξει ο απόμαχος πρωταγωνιστής.
Αχ καλέ μου άνθρωπε σε θυμάμαι στη ταινία "μιάς πεντάρας νιάτα", που όπως φαίνεται εξελίχθη σε " μιάς πεντάρας γεράματα", αλλά και στη "κόμισσα της φάμπρικας" όπου πάσχιζες να βοηθήσεις την Άννα Φόνσου, που σε εκείνη πρέπει να στείλεις το γράμμα σου διαμαρτυρίας μιά και είναι πρόεδρος του Σωματείου ηθοποιών και μιά που ήταν και υποψήφια βουλευτής, πασχίζουσα να σώσει μετά τους ηθοποιούς και τους λοιπούς θεατές των όσων κακών διαδραματίζονται στη χώρα μας...
-Μπορείτε να μου πείτε κυρία κόμισσα τι θα γίνει με εκείνο το στοιχειωμένο σπίτι του ηθοποιού;


ΣΧΟΛΙΟ ΡΕΣΑΛΤΟ:

Κάποια μπλογκ, φαίνεται είναι εθισμένα στη ρουφιανιά και τα «καρφώματα».


Διευκρίνιση: Δεν αναφερόμαστε στο Press-gr,

Αλλά στα παρακάτω:

http://liberopoulos.gr/listcats3.php?subaction=showfull&id=1256830428&archive=&start_from=&ucat=12&

http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2009/11/blog-post_8083.html

Μπορεί να μας πουν τα δύο αυτά μπλογκ πού διαβάσανε ότι ο συγγραφέας του κειμένου προς το ΡΕΣΑΛΤΟ είναι ο Στέφανος Ληναίος;

Με βάση ποια δεοντολογία και ηθική αντικαταστήσανε την υπογραφή «Συνταξιούχος Ηθοποιός» με την υπογραφή «Στέφανος Ληναίος» και με ανάρτηση της φωτογραφίας του;

Το κείμενο προς το ΡΕΣΑΛΤΟ είναι υπογεγραμμένο από «Συνταξιούχο Ηθοποιό, το οποίο εστάλη σε πολλά μπλογκ και στο συνεργάτη του περιοδικού Στέφανο Ληναίο.

Πώς δημοσιεύεται με πλαστογραφία της υπογραφής του Στέφανου Ληναίου;

Μπορεί να μας το διευκρινίσουν;

Το κείμενο υπάρχει εδώ:


http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=3822



_________________
«Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης μέσα
σε καπιταλιστικό καθεστώς, είτε είναι απραγματοποίητες,
είτε είναι αντιδραστικές»(Λένιν)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ροβεσπιέρος
Site Admin


Ένταξη: 13 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 3102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 03, 2009 9:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Ευχαριστούμε το sibilla
για τη διόρθωση
.


http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2009/11/blog-post_8083.html

Ζητούμε την κατανόησή σας και τη συγνώμη. Πρόκειται για επιστολή προς το «Ρεσάλτο»

_________________
«Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης μέσα
σε καπιταλιστικό καθεστώς, είτε είναι απραγματοποίητες,
είτε είναι αντιδραστικές»(Λένιν)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες