Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
«Του βουλευτή η κοιλιά είναι αμπάρι»

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Καχύποπτος
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 16, 2008 9:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: «Του βουλευτή η κοιλιά είναι αμπάρι» Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
«Του βουλευτή η κοιλιά είναι αμπάρι…»

ένα εύστοχο κείμενο για βουλευτές δημοσιογραφικές βεντέτες.
Διαβάστε εδώ:


http://diktyon.wordpress.com/2008/11/16/


Ανδρουλάκης, Κανέλλη, Πάγκαλος, Μάνος κ.ά. τι παριστάνουν; Ουστ!

Περίεργο φαίνεται με μια πρώτη ματιά το θέμα αλλά δεν είναι! Παρακολουθώ καμιά φορά τις εκπομπές τους στα ραδιόφωνα και παίρνω “ανάποδες”. Τι παριστάνουν; Δεν τους φτάνει που είναι βουλευτές;Και η αύξηση που πήραν ως βουλευτές προσφάτως; Προφανώς έχουμε να κάνουμε με φαταούλες. Με τίποτε δεν χορταίνουν!

· [Του βουλευτή η κοιλιά είναι αμπάρι, ό,τι φάει κι ό,τι πάρει! Είναι παράφραση μιας γνωστής παροιμίας]


Έχουν ανάγκη από χρήματα; Έχουν όμως ελεύθερο χρόνο για να τρέχουν στα διάφορα στούντιο να “γράφουν” εκπομπές; Και είναι ονόματα πολυ-πλασαρισμένα: Λιάνα Κανέλλη, Θόδωρος Πάγκαλος, Μίμης Ανδρουλάκης., Στέφανος Μάνος… Το θέμα είναι ότι συνήθως είναι προσκαλεσμένοι και στα τηλεοπτικά παράθυρα. Δεν φτάνει αυτό. Πρέπει να είναι και οικοδεσπότες;
Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχονται άλλα ονόματα. Νιώθω όμως ότι πρόκειται περί γελοίων. Αυτή τη στιγμή ξέρουν όλοι ότι ο δημοσιογραφικός κλάδος υποφέρει. Δεκάδες είναι οι άνεργοι δημοσιογράφοι. Ουκ ολίγοι απολύονται καθημερινά από εφημερίδες, ραδιόφωνα, τηλεοπτικά κανάλια! Δηλαδή, θα μου πείτε, θα σωθεί η κατάσταση επειδή κάποιοι πολιτικοί έχουν “πιάσει” μερικές θέσεις; Ναι, θα σωθεί! Ο κάθε εργοδότης, ο κάθε επιχειρηματίας προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του με τον καλύτερο/αποδοτικότερο τρόπο και ψάχνει να βρει “πιασάρικα” ονόματα για την επιχείρησή του.
Όμως θα ρωτήσω εγώ, τι θέλει ο Πάγκαλος στο ραδιοσταθμό της Γιάννας Αγγελοπούλου μαζί με τον Στέφανο Μάνο; Κι ο Ανδρουλάκης [για τον οποίο έχω ξαναγράψει] πότε βρίσκει καιρό να ασχοληθεί με τα βουλευτικά του καθήκοντα; Κάνει ραδιοφωνική εκπομπή, γράφει βιβλία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο κάνει! Εάν επιθυμεί να έχει αυτή τη δημοσιογραφική και συγγραφική δραστηριότητα, καλύτερα είναι να παραιτηθεί και ν’ αφήσει τη θέση για κάποιον άλλον.
Η Κανέλλη δεν μ’ ενδιαφέρει παρά μόνο στο βαθμό που βγαίνει στα ραδιοτηλεοπτικά κανάλια και κηρύσσει λαϊκές εξεγέρσεις, υπηρετώντας όμως το “κεφάλαιο”! Φτάνει η κοροϊδία… Γνωρίζει πολύ καλά ότι υπάρχουν τόσοι άνεργοι δημοσιογράφοι και καλό είναι να μας δώσει λύσεις. Σιγά όμως μην ασχοληθεί με τους άνεργους! Η κυρα-Κανέλλη ας αφήσει τα κροκοδείλια δάκρυα για το λαϊκό κίνημα…

Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες