Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
To 6άωρο κατοχυρώνει ο Τσάβες στο σύνταγμα της Βενεζουέλας!

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
...
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 16, 2007 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: To 6άωρο κατοχυρώνει ο Τσάβες στο σύνταγμα της Βενεζουέλας! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Όπως ανακοίνωσε ο πρόεδρος της Βενεζουέλας Ούγκο Τσάβες εξαγγέλοντας το νέο σύνταγμα της χώρας του, κατοχυρώνεται στη Βενεζουέλα συνταγματικά οι 6 ώρες εργασίας την ημέρα όπως και το 36άωρο την εβδομάδα προκειμένοι οι εργάτες να έχουν τον απαιτούμενο ελεύθερο χρόνο που τους ανήκει.

Έντονες είναι οι αντιδράσεις από τους κύκλους των μεγάλων επιχειρήσεων της χώρας που μιλάνε για προσπάθεια επιβολής Μαρξιστικού τύπου καθεστώτος στη χώρα.

Σε μια εποχή που στην Ελλάδα της "οικονομικής ανάπτυξης" διέλυσαν το ωράριο γιατί "δε γίνεται αλλιώς" και όταν ακόμη και οργανώσεις της "αριστεράς" (όλος ο μ-λ χώρος) στην Ελλάδα καταγγέλουν το εργατικό αίτημα για 7άωρο ως εκτός τόπου και χρόνου "ρεφορμισμό" , η προερχόμενη από τριτοκοσμικές συνθήκες Βενεζουέλα τους διαψεύδει πλήρως.
Επιστροφή στην κορυφή
μου-λου-σου-ζου
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 8:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Ρε φίλε οι μ-λ οργανώσεις το καταγγέλνουν γιατί οι συνθήκες δεν είναι ΙΔΙΕΣ με της Βενεζουέλας.

Καλώς ή κακώς το κίνημα στην Βενεζουέλα και κατα επέκταση στην Λ.Αμερική είναι πολύ μεγαλύτερο από της Ελλάδας που ο δικομματισμός παίρνει 80+% και η Αριστερά δεν πείθει.

Συγκεκριμένη ανάλυση της συγκεκριμένης κατάστασης..Γιατί αλλιώς να βγούμε στα βουνά όπως στο Ιράκ.
Επιστροφή στην κορυφή
Ροβεσπιέρος
Site Admin


Ένταξη: 13 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 3102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 9:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Δεν πιστεύω ότι αυτός ο Μου-λου, έχει καμιά σχέση με Αριστερά.
Είναι δυνατόν να λέει τέτοια πράγματα;
Δηλαδή αν δεν έχουμε κίνημα, πρέπει να αφήσουμε και τα κεκτημένα να πάνε χαμένα.
Αν είναι δυνατόν το εφτάωρο να είναι σύνθημα εκτός τόπου και χρόνου...
Αντί να δείξει ότι ένα τέτοιοι αίτημα, ή αιτήματα για αύξηση μισθών, είναι δημαγωγικές φράσεις, ΕΑΝ δεν θέτεις ταυτόχρονα τη διάλυση της εργατικής τάξης από την εισβολή των ξένων και τη διόγκωση της ανεργίας από αυτή την εισβολή, μιλάει για "καθυστερημένο" κίνημα!!!
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ να ακούσουμε ακόμα από τα αμαθή μυράκια (αν είναι) των μαϊκών ομάδων...

_________________
«Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης μέσα
σε καπιταλιστικό καθεστώς, είτε είναι απραγματοποίητες,
είτε είναι αντιδραστικές»(Λένιν)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
μλσζ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 20, 2007 7:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Καλημέρα σας.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα και δεν δημοσιεύονται τα πόστ μου.Αν είναι έτσι τότε ζητώ συγγνώμη για τους όποιους τυχόν άδικους χαρακτηρισμούς προβώ.

Τις τελευταίες μέρες συμμετείχα σε μερικές συζητήσεις του Φόρουμ σας,και σε μια στιγμή μετά από κάποιους χαρακτηρισμούς που έκανα σταμάτησαν οι δημοσιεύσεις μου να εμφανίζουνται.

Το βρίσκω τελείως απαράδεκτο και άδικο ,να μην δημοσιεύονται οι απαντήσεις μου αφήνοντας την εντύπωση οτι αποφεύγω ή φοβάμαι να απαντήσω.
Εχέτε κάθε δικαιώμα να αρνείστε την συμμετοχή μου στο φόρουμ.Δεν πρόκειτε να κάνω πίσω στις απόψεις μου για το τι θεωρώ τον χώρο σας και θα τις εξέφραζα σε κάθε τρόπο και τόνο.Αυτό που θεωρώ ΑΝΑΔΡΟ από μέρους σας είναι να μην γράφεται τουλάχιστον οτι μου απαγορεύεται η συμμετοχή στο Φόρουμ.Και μένει ένας "Ροβεσπίερος" να θριαμβολογεί τελευταίος για "μυράκια" χωρίς να μπορώ να ανταπαντήσω.

Σκέφτηκα να γράψω σε άλλο Φόρουμ,να δημοσιοποιήσω την αντιδημοκρατική συμπεριφορά σας.Αλλά αν και -μυράκιο που δεν έχει σχέση με την αριστερά- θεωρώ οτι τέτοιες πράξεις δεν είναι του ήθους μου.

Οπώς και να έχει αν δεν υπάρξει απάντηση,αυτό είναι το τελευταίο μου πόστ.

Καλή σας συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Ροβεσπιέρος
Site Admin


Ένταξη: 13 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 3102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 20, 2007 9:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά την πολιτική δημοσίευσης.
Ούτε είμαστε υποχρεωμένοι σε κάθε έναν που αφορίζει ή προβοκάρει τις συζητήσεις να δίνουμε αναφορά.
Εσύ μπήκες για να μας πεις ότι είμαστε "ρατσιστές" και "εθνικιστές", χωρίς ΚΑΜΙΑ πρόθεση ΔΙΑΛΟΓΟΥ και τεκμηρίωσης των αφορισμών σου.
Αν έχεις άποψη τεκμηρίωσέ την.
Διαφορετικά δεν μπαίνουμε σε καμία συζήτηση.
ΑΥΤΑ, δεν σε υποχρέωσε να μπείς κανένας εδώ.
Δεν είναι "ΑΝΟΙΚΤΟ ΦΟΡΟΥΜ"
ΕίΝΑΙ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΌ ΠΕΡΙΟΔΙΚΌ...

_________________
«Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης μέσα
σε καπιταλιστικό καθεστώς, είτε είναι απραγματοποίητες,
είτε είναι αντιδραστικές»(Λένιν)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
μλσζ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 21, 2007 9:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Οντώς δεν είχα διαβάσει την πολιτική δημοσίευσης και αυτό ήταν λάθος.Εχείς δίκιο.

Θα απαντήσω σε 2-3 συζητήσεις που συμμετείχα,και δεν θα συμμετάσχω άλλο γιατι επιπλέον δεν μου είναι και εύκολη η προσβαση σε η/υ.
Επιστροφή στην κορυφή
Ροβεσπιέρος
Site Admin


Ένταξη: 13 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 3102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 21, 2007 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Μπορεί να σε έχουμε και εμείς παρεξηγήσει.
Αν, πράγματι σμβαίνει, σου ζητούμε και εμείς συγγνώμη.
Μπορεί να κάνουμε καλόπιστα συζήτηση, αποφεύγοντας όλοι μας τους αφορισμούς.
Να είσαι καλά

_________________
«Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης μέσα
σε καπιταλιστικό καθεστώς, είτε είναι απραγματοποίητες,
είτε είναι αντιδραστικές»(Λένιν)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες