Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
Πελέ - Αυτός που ξεπέρασε τα όρια της λογικής

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 04, 2023 4:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Πελέ - Αυτός που ξεπέρασε τα όρια της λογικής Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Πελέ - Αυτός που ξεπέρασε τα όρια της λογικής




Οι φράσεις που περικλείουν το ποδοσφαιρικό μεγαλείο του


 
AP PHOTO/MARK LENNIHAN
 

 Η οικουμενικότητα του Έντσον Αράντε ντο Νασιμέντο μέσα από τα λόγια εκείνων που πρόλαβαν να τον δουν, λιγότερο ή περισσότερο, στο γήπεδο.
 
 

Ο ΠΕΛΕ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΡΡΙΠΤΑΝ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ: ΑΝΤΙ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ, ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ 15 ΑΙΩΝΕΣ.


Άντι Γουόρχολ – Αμερικανός καλλιτέχνης

 
Καλλιτέχνης, στα μάτια μου, είναι κάποιος που μπορεί να φωτίσει ένα σκοτεινό δωμάτιο. Ποτέ μου δεν βρήκα ούτε πρόκειται να βρω τη διαφορά μεταξύ της πάσας του Πελέ στον Κάρλος Αλμπέρτο στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1970 και ενός ποιήματος του νεαρού Ριμπό. Υπάρχει σε καθένα εξ αυτών των ανθρωπίνων μανιφέστων μια έκφραση ομορφιάς που μας αγγίζει και μας χαρίζει μια αίσθηση αιωνιότητας.

Ερίκ Καντονά – Γάλλος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής

 

 
Ο Πελέ και ο Ερίκ Καντονά AP PHOTO/SANG TAN

  

Τη στιγμή που η μπάλα έφτανε στα πόδια του Πελέ, το ποδόσφαιρο μεταμορφωνόταν σε ποίηση.

Πιέρ Πάολο Παζολίνι – Ιταλός σκηνοθέτης και ποιητής

 

 
Ο σπουδαιότερος ποδοσφαιριστής της ιστορίας ήταν ο Ντι Στέφανο. Αρνούμαι να κατατάξω τον Πελέ στους ποδοσφαιριστές. Ήταν κάτι παραπάνω από αυτό.

Φέρεντς Πούσκας – ο Καλπάζων Συνταγματάρχης του ουγγρικού ποδοσφαίρου

 

Βλέποντάς τον να παίζει ήταν σαν να βλέπεις τη χαρά ενός παιδιού συνδυασμένη με την εκπληκτική χάρη ενός άνδρα στο όλον της.

Νέλσον Μαντέλα – Νοτιοαφρικάνος πολιτικός και επαναστάτης

 

 
Ο Πελέ ήταν ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που ξεπέρασε τα όρια της λογικής.

Γιόχαν Κρόιφ – ο Ιπτάμενος Ολλανδός του παγκόσμιου ποδοσφαίρου



Πελέ και Γιόχαν Κρόιφ AP PHOTO/MARTY LEDERHANDLER, FILE

 

 

Ξεκάθαρα όλοι θα ήθελαν να του σφίξουν το χέρι, να βγάλουν μια φωτογραφία μαζί του. Αν έλεγες πως ήσουν σε πάρτι με τον Πελέ ήταν το μεγαλύτερο παράσημο.

Μικ Τζάγκερ – μουσικός και frontman των Rolling Stones 

 

 

Υπάρχει ο Πελέ ο άνδρας και μετά ο Πελέ ο ποδοσφαιριστής. Παίζοντας σαν τον Πελέ είναι σαν να παίζεις όπως ο Θεός.

Μισέλ Πλατινί – Γάλλος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και πρώην πρόεδρος της UEFA

 
 

Το όνομά μου είναι Ρόναλντ Ρίγκαν. Είμαι ο πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών. Αλλά δεν χρειάζεται να συστήσεις τον εαυτό σου, γιατί όλοι γνωρίζουν ποιος είναι ο Πελέ.

Ρόναλντ Ρίγκαν – πολιτικός και 40ος Πρόεδρος των ΗΠΑ

 

 

Ο Πελέ είναι για μένα ένας μύθος. Ένας μύθος για τον οποίο δεν μπορείς να κουβεντιάσεις. Κατάφερε να σταματήσει έναν πόλεμο. Ο Πελέ έκανε πράγματα που δεν ήταν ανθρώπινα.

Κάρλος Ντούνγκα – Βραζιλιάνος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και πρώην ομοσπονδιακός




Πελέ και Μοχάμεντ Άλι AP PHOTO/RICHARD DREW, FILE
 
 

Ο Πελέ ήταν μεγαλύτερος από τον Πάπα. Όπου κι αν πήγαινε ήταν σαν τη μανία για τους Beatles. Ο Μοχάμεντ Άλι, ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ, ο Μικ Τζάγκερ, ο Έλτον Τζον, κάθε άλλος ήταν μια τρίχα από τον Πελέ.

Στιβ Τζέι Ρος – Αμερικάνος επιχειρηματίας και συνιδρυτής της ΝΥ Cosmos

 


Όταν είδα τον Πελέ να παίζει, μ’ έκανε να αισθανθώ ότι θα έπρεπε να κρεμάσω τα παπούτσια μου.

Ζιστ Φοντέν – Γάλλος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και εκ των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών

 


Ο καλύτερος όλων ήταν ο Πελέ, που είναι ένα μείγμα του Ντι Στέφανο, του Μαραντόνα, του Κρόιφ και του Λέο Μέσι.

Σέζαρ Λουίς Μενότι – Αργεντίνος προπονητής που κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1978

 
ΠΗΓΗ
https://www.catisart.gr/pele-aytos-poy-xeperase-ta-oria-tis-logikis/

 
Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες