Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
Σήμερα κεντάμε στο στημόνι του Δημητροκάλλη!

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΦΙΛΟΝΟΗ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2011 11:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Σήμερα κεντάμε στο στημόνι του Δημητροκάλλη! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Σήμερα κεντᾶμε στὸ στημόνι τοῦ Δημητροκάλλη!
Φιλονόη ἐκ τοῦ Πόντου
http://filonohpontou.wordpress.com/2011/03/30/99-26/




Ὁ τίτλος, δανεισμένος κι ἐλαφρῶς παραφρασμένος ἀπὸ τὸ Ῥεσᾶλτο.

Ὁ κύριος Δημητροκάλλης ἔμαθε τὰ τῶν σχολιασμῶν μου καὶ μοῦ «ἀπήντησε» στὸ σημείωμα ποὺ εἶχα ἀναρτήσει στὶς 27 Φεβρουαρίου 2011. (Ἕνας μήνας εἶναι καλός χρόνος γιὰ προετοιμασία…. Λέω…)

Στὸ σημείωμά μου ἔγραφα πολλὰ καὶ μᾶλλον αὐτὰ τὸν ἐθύμωσαν (ἐπί τέλους) ὡςτε νὰ προβῇ στὴν ἀπάντησι ποὺ θὰ παρουσιάσω παρακάτω.

Ξεκινῶ μὲ τὶς δικὲς μου ἀπαντήσεις στὰ σχόλιά του καὶ στὸ τέλος θὰ παραθέσω ὅλην τὴν ἐπιστολή του.(Μὲ διαφορετικό χρῶμα στὰ γράμματα τὰ γραφόμενα Δημητροκάλλη.)

• Αναρωτιέμαι ποια είναι εκείνα τα στοιχεία στο βιογραφικό μου, τα οποία δεν μου επιτρέπουν να χρησιμοποιώ τον τόσο απλό, αλλά και τόσο ουσιαστικό χαιρετισμό «μὲπατριωτικούς χαιρετισμούς»; Κι ακόμα ποια είναι τα προσόντα αυτού-ής που προσδιορίζουν τον χαιρετισμό που οφείλω να χρησιμοποιώ. Υψηλή νοημοσύνη ή ανυπόφορος εξυπνακισμός;

Ἀπαντῶ λοιπόν στὸν κύριο Δημητροκάλλη ποὺ ἐθίγη:

Τὰ στοιχεῖα ποὺ ἀφοροῦν στὸ βιογραφικό μας, δὲν ἔχουν νὰ κάνουν μὲ τὰστοιχεῖα ποὺ ἀφοροῦν στὶς σκέψεις μας καὶ στὸν τρόπο ἐκφράσεώς μας.

Τὰ στοιχεῖα τοῦ βιογραφικοῦ σου κύριε Δημητροκάλλη, ἀναφέρουν ΜΟΝΟΝ τὰ ὅσα ἔχεις σπουδάσει, γράψει, ἐκφέρει. Δὲν ἀναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ τὰ ὅσα πιστεύεις, θέλεις, προγραμματίζεις, σκέπτεσαι, ὀνειρεύεσαι, ὀργανώνεις. (Βιογραφικό σου θὰπαρουσιάσω στὸ τέλος τοῦ ἄρθρου.)

Αὐτὰ ποὺ δὲν ἀναφέρει τὸ βιογραφικό σου ἐπίσης, εἶναι ἡ «πολύπλευρος» δράσις σου. Δὲν ἀναφέρει γιὰ παράδειγμα τὴν «τόσο στενή σου» σχέσι μὲ τὴν οἰκογένεια Μητσοτάκη. Τὴν στήριξι ποὺ οἱ περισσότεροι ἀγνοοῦν! Ὅμως, θὰ σοῦ μεταφέρω ἀπλῶς μίαν μικρὴ παραγραφούλα ἀπὸ τὸ
Ῥεσάλτο:
http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?p=26417#26417




Ο πανίσχυρος ελέω Μητσοτάκη κ. Γιάννης Δημητροκάλλης,
γενικός διευθυντής της Νέας Δημοκρατίας, υπεύθυνος για
όλες τις τοπικές οργανώσεις της Ν.Δ, αλλά και για άλλα
“λεπτά” οργανωτικά θέματα και τα ΜΜΕ, ο Δημητροκάλλης
ποτέ δεν πέρασε από το πολιτικό παρασκήνιο στην μάχιμη
πολιτική αρένα.

Αυτός, λοιπόν, ο πανίσχυρος άνδρας των κομματικών
μητσοτακικών παρασκηνίων είναι «οργανωτής» της
« Κίνησης των Ανεξάρτητων Πολιτών»!!!


Ἀλήθεια, πῶς δικαιολογεῖται ἡ σχέσις Μητσοτάκη μὲ τὴν σχέσι Μίκη; Ἔχουν κοινὲς λογικές καὶ βάσεις; Θεωρήσεις; Ἢ «πατριωτισμούς»; (Ἀρκετὲς ἐνδιαφέρουσες σκέψεις, ἰδέες κι ἀπαντήσεις, ἐπὶ τοῦ συγκεκριμένου, στὴν Κλασσικοπερίπτωσι:
Ὁ «ἐγκέφαλος» τῶν παρασκηνίων τοῦ Μητσοτάκη ὀργανωτὴς τῆς «κίνησης Μίκη».
http://klassikoperiptosi.blogspot.com/2011/02/blog-post_5240.html




Ἐπίσης, θὰ μπορούσαμε, ὡς λογικὰ σκεπτόμενοι, νὰ ἀναζητήσουμε ἀπαντήσεις στὴν ἄλλην σχέσι τῆς παρέας σας! Τὴν σχέσιν Μίκη Μητσοτάκη. Ἀλλὰ σήμερα εἴπαμε νὰ ἀσχοληθοῦμε μόνον μὲ Δημητροκάλλη!

Ἀναρωτιέσαι γιὰ τὴν «ἀπαγόρευσί μου» στὴν χρήσι τῶν «πατριωτικῶν» χαιρετισμῶν σου. Ξέρεις κάτι κύριε Δημητροκάλη; Ἕνας πατριώτης, ὅπως ἐγώ τὸν ἀντιλαμβάνομαι, δὲν ἔχει ἐμπλακεῖ σὲ κομματικὰ παιχνίδια, δὲν ἔχει παίξει μὲ συνειδήσεις πολιτῶν, δὲν ἔχει κερδίσει χρήματα ἀπὸ τὸ «κομμάτι Πατρίς», δὲν ἔχει μαγειρέψει ΚΑΝΕΝΑΝ μηχανισμὸ κερδοφορίας εἰς βάρος δημοσίου χρήματος, δὲν παίζει ῥόλους καὶ δὲν ψεύδεται.

Μπορεῖς μήπως νὰ μᾶς ἀπαντήσῃς σὲ τὶ ἀκριβῶς ἀναφέρεται τὸ παρακάτω ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸν Ῥιζοσπάστη (23 Φεβρουαρίου 1995):
http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=3689166&publDate=


Διώκεται για υπεξαίρεση ο Ι. Δημητροκάλλης
Ποινική δίωξη για υπεξαίρεση σε βαθμό κακουργήματος άσκησε χτες ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Αθηνών Γ. Κολιοκώστας, κατά του πρώην αναπληρωτή γενικού διευθυντή της ΝΔ Ι. Δημητροκάλλη για την υπόθεση των “ κουπονιών”. Σχετική μηνυτήρια αναφορά είχε καταθέσει μια μέρα νωρίτερα στον εισαγγελέα ο σημερινός γενικός διευθυντής του κόμματος Ι. Βαρθολομαίος.

Σύμφωνα με τη μηνυτήρια αναφορά, ο Ι. Δημητροκάλλης υπεξαίρεσε από το κόμμα της ΝΔ, όταν ακόμα ήταν μέλος του, κουπόνια αξίας 60 εκατομμυρίων δραχμών. Επίσης, αρνείται μέχρι σήμερα να επιστρέψει ένα αυτοκίνητο που του είχε δοθεί από το 1990 για τις μετακινήσεις του. Ο ίδιος αρνείται οποιαδήποτε σχέση με “ κουπόνια” και δηλώνει “ οπαδός της ΝΔ”, παρά την παραπομπή του θέματος στη Δικαιοσύνη.
Τη διερεύνηση της υπόθεσης ανέλαβε τακτικός ανακριτής.


Ὁ «πατριωτικός κι ἀγωνιστικός» τρόπος σκέψεως πάρα πολλῶν ἒχει ξαφνικῶς τὸν τελευταῖον καιρό λάβει τὴν μορφὴ χιονοστιβᾶδος. Τόσο ποὺ κοντεύουμε νὰξεχάσουμε τὸ τὶ ἀκριβῶς σημαίνει ΠΑΤΡΙΣ.

Ἐὰν κύριε Δημητροκάλλη εἶχες πράγματι ὑγιεῖς ἀντιλήψεις περὶ πατριωτισμοῦ, θὰ ἤσουν ὁ πρῶτος ποὺ θὰ εἶχες ἀποχωρήσῃ ἀπὸ κομματικοὺς μηχανισμούς, σχέσεις δοῦναι-λαβεῖν καὶ κάθε οἰκονομικῆς ἐξαρτήσεως ἀπὸ τὰ συστήματα ποὺ μᾶς ὁδήγησαν σὲ αὐτὴν τὴν κατάστασι! Θὰ εἶχες ἀποποιηθῇ κάθε δέσμευσι μὲ ὁ,τιδήποτε ἔχει κατὰ καιρούς κάνει μικρὸ ἢ μεγάλο κακό στὴν Πατρίδα μας.

Ἀντιθέτως, ἐσύ παραμένοντας μέσα σὲ ὅλο αὐτὸ, τὸ σίγουρα κερδοφόρο κύκλωμα, κατάφερες νὰ «ἐπιβιώσῃς» κομματικοπολιτικὰ καὶ σήμερα νὰ παρουσιάζῃς ἑαυτόν ὡς μοναδικόν γνώστη (καὶ κάτοχο) λύσεων (Θὰ κάνω εἰδική ἀνάρτησι γιατὶ εἶναι πολλὰ τὰ ἄτιμα!!).

• Στερώ από τον εαυτό μου όλο τον χρόνο μου, στηρίζοντας αυτό που θεωρώ καλό για την Πατρίδα μου. Τί καπηλεύομαι, που δεν μού ανήκει; Την ελληνικότητα, την φιλοπατρία, την δράση για τα κοινά;

Ἐδῶ, ὅμως λέει κι ἕνας καλός φίλος, γελᾶμε ἔως δακρύων!!!!! Τί ἀκριβῶς στερεῖσαι; Τὴν ἀμοιβή; Τί; Ὅσο γιὰ τὴν Ἑλληνικότητα καὶ τὴν Φιλοπατρία… Ἂσε καλλίτερα.. Ξέρω πολλούς ποὺ τὴν στεροῦνται καὶ τὸ μόνο ποὺ στοχεύουν εἶναι νὰ σώσουν τὴν ΠΑΤΡΙΔΑ μας, ἀπὸ κάτι τύπους σὰν κι ἐσᾶς… Οὔτε θέμα ὅμως τὸ κάνουν ἀλλὰ οὔτε καὶ ζητοῦν τὰ εὔσημα…. Τὸ κάνουν γιατὶ ἔχουν πράγματι φιλοπατρία καὶ συνείδησι!

• Η συνεργασία με τον κ. Θεοδωράκη είναι συνεχής και η πληροφόρησή του από τους πολλούς που είναι κοντά του και από το δίκτυο άφθονη.

Ἀπό πότε δῆλα δή; Ἀπό τοὺς Λαμπράκηδες καὶ τὸ ΕΑΜ; Τόσο πίσω πάει ἡ συνεχής σας σχέσις;

• Η αποχώρησή μου ευμενώς αποδεκτή (θα ξαναβρώ το περιβόλι και το αμπέλι μου) και αντί να ρωτάς εμένα γράψε και ενημέρωσέ τον εσύ που τόσο θέλεις να τον προστατέψεις από μένα. Η αλήθεια είναι ότι παραείσαι ανενημέρωτος για μένα.

Προσωπικῶς κι ἐγὼ τὸ περιβόλι μου θέλω νὰ ξαναβρῶ… Ἀλλὰ δὲν τό βλέπω.. Ὅσο γιὰ τὸν Μίκη, δὲν ξέρω ἐὰν θέλω νὰ τὸν προστατεύσω πλέον. Μᾶλλον ἐμᾶς θὰ ἔπρεπε νὰ προστατεύσω ἀπὸ ἐσένα καὶ τὸν Μίκη. Κι ὅταν λέω ἐμᾶς, ἀναφέρομαι σὲ ὅλην τὴν Ἑλληνικὴ κοινωνία.



• Έτσι σε συγχωρώ που δεν ξέρεις ότι το μόνο βιβλίο που έχει γραφεί για την θεσμική υπόσταση τής Αυτοδιοίκησης, το «Κοινότητες των Ελλήνων», ήδη εξαντλημένο, είναι γραμμένο από μένα για να υποστηρίξω ότι μόνο μέσα στα πλαίσιά της είναι δυνατή η εφαρμογή τής άμεσης δημοκρατίας. Όσο για την προσωπική μου δράση ρώτησε όποιον δήμαρχο, της εποχής που «γυρνούσα», όποιου κόμματος θέλεις, να σου πει ποιος στήριζε ολόψυχα την αδέσμευτη Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Δὲν ἔγραψα ὅσα ἔγραψα γιὰ νὰ ζητήσω συγχώρεσι. Ἤξερα πολύ καλὰ τὸ τὶ ἔγραφα! Μᾶλλον ἐσὺ πρέπει πλέον νὰ ζητήσῃς εἰλικρινῆ συγγνώμη! Ἀπὸ ΟΛΟΥΣ μας!

Ὅσο γιὰ τὸ συγγραφικό σου ἔργο… Καὶ τὰ ΑΡΛΕΚΙΝ τὴν ἴδια τύχη εἶχαν! Τὴν ἐξάντλησι! Ἀλλὰ αὐτὰ σκουπίδια ἦταν….

Ἡ ἀδέσμευτος τοπική αὐτοδιοίκησις! Ἡ ἄνευ κομματικοὺς μηχανισμοὺς καὶ συμφεροντολογικοὺς μοχλούς! Αὐτὴ ποὺ θὰ ἐξυψώσῃ τὸν πολίτη καὶ θὰ τὸν κάνῃ ἀπὸ πρόβατο ἄνθρωπο! (Ἢ διαφορετικῶς ῥῶτα καὶ τὸν μπάρμπα μου τὸν ψεύτη!)

Θέλεις νὰ σοῦ πῶ τί πιστεύω; Μυριστήκατε πρόβατα ποὺ «ἔφυγαν ἀπὸ τὸ μαντρί» καὶ σᾶς ἔβγαλαν γιὰ νὰ τὰ μαζέψετε. Ἀλλὰ αὐτὸ ποὺ δὲν ἔχετε καταλάβει (ὅλοι σας, καὶ ἡ Ντορίτσα κι ὁ Κωστάκης, κι ὁ Μϊκης καὶ οἱ λοιποί σου συνεργᾶτες καὶ«συνεργᾶτες») εἶναι πὼς ὑπάρχουν πρόβατα ποὺ μαντρώνονται καὶ πρόβατα ποὺ δὲν μαντρώνονται.

Μερικὰ πρόβατα ποὺ μαντρώνονται (κατΆ ἐσᾶς) εἶναι οἱ ψηφοφόροι ποὺ δὲν συμμετεῖχαν στὶς τελευταῖες ἐκλογές. Οἱ ἀπέχοντες. Τώρα λοιπὸν, αὐτοὶ πρέπει νὰ μαντρωθοῦν. Καὶ κάποιοι τρέχουν νὰ προλάβουν , νὰ τοὺς «ἁρπάξουν» πρὶν ξεφύγουν τελείως. (Ἢ πρὶν προλάβουν νὰ σᾶς τοὺς «ἁρπάξουν»!)

Ξέρεις τί σημαίνει τό «ξεφύγουν τελείως» κύριε Δημητροκάλλη μας; Νὰ σᾶς φτύσουν τελείως.

Νὰ σοῦ τὸ πῶ κι ἀλλοιῶς κύριε Δημητροκάλλη μας;

Ἐὰν ἔως πρό τινος, ἤσουν μὲ τὸ ἕνα πόδι μέσα στὸ σύστημα καὶ μὲ τὸ ἄλλο πόδι ἔξω ἀπὸ τὸ σύστημα, νὰ τὸ καταλάβω…. Ἀλλὰ ἐσὺ κύριε Δημητροκάλλη μου εἶσαι ἐν τελῶς χωμένος μέσα στὸ σύστημα καὶ πᾶς νὰ μᾶς τὸ γυρίσῃς τώρα… Δὲν ξέρεις, δὲν εἶδες… Καὶ μετά…. Τὸ καλλίτερο καπέλωμα!

Ἐκεῖ λοιπὸν κολλοῦν οἱ «πατριωτικοί» σου χαιρετισμοί. Δὲν τοὺς δικαιοῦσαι. Δὲν ἔχεις τὸ δικαίωμα. Διότι γιὰ νὰ τὸ ἔχῃς κύριε Δημητροκάλλη μου, θὰ ἔπρεπε νὰεἶσαι ἐκτός καὶ νὰ τὸ ἀντιμάχεσαι. Ἤ νὰ πασχίζῃς νὰ τὸ φτιάξῃς! Ἢ ἐντὸς καὶ νὰ τὸ ἀλλάζῃς! Ἀλλὰ ἐγὼ ἄλλα βλέπω…

• Μίλησες για …φακέλωμα. Ομολογώ πως δεν φανταζόμουν ότι σΆ αυτήν την έστω ψευτοδημοκρατία που ζούμε υπάρχει τόσος φασισμός




Μίλησα γιὰ φακέλωμα (καὶ ξαναμιλάω) σὲ μίαν κοινωνία ποὺ δὲν φακελώνει ποτέ κανεῖς κανέναν! (!!!) Ἀλήθεια, γιατί τότε ἡ τόσο μεγάλη σου κάψα γιὰ καταγραφές; Δικά σου γραφόμενα ἦταν, ὄχι δικά μου. Ἐσὺ ζήτησες στοιχεῖα πολιτῶν. Ὄχι ἐγώ. Ἐσὺ ἀντέδρασες ὅταν δὲν σοῦ τὰ ἔδοσαν! Ὄχι ἐγώ! Τώρα ζητᾶς τὰ ῥέστα; Ἀπὸ ποιόν; Ἀπὸ τοὺς σπιθιστὲς Β. Προαστείων ἢ ἀπὸ ἐμένα; Ξέρεις, ἐγώ δὲν τὰ χρειάζομαι. Ἐσύ ἀλήθεια σὲ τὶ τὰ χρειάζεσαι;

• Τόσο αδιάντροπος φασισμός.

Ἔλα τώρα «καλό μου»! Μὴν δουλευόμαστε καὶ μεταξύ μας… Τὴν λέξι φασισμός καὶ τὸν τρόπο ἐφαρμογῆς της, τὸν ξέρετε καλλίτερα ἐσεῖς ποὺ κυκλοφορεῖτε μέσα στὰ κομματικά σας μαγαζάκια… Ἐμεῖς οὔτε θελήσαμε ποτέ νὰ μποῦμε ἀλλὰ οὔτε καὶ νὰ γίνουμε φασίστες…

• Τόσος που να γράφεις σε κάποιον, τον οποίον προφανώς ποτέ δεν έχεις συναντήσει, και μάλιστα με τονισμένα γράμματα ότι «δεν σου επιτρέπω» ότι «πατριώτης δεν είσαι» και μάλιστα θίγεσαι από την οργανωτική του προσπάθεια.

Νομίζω πὼς ἤδη ἀπήντησα.. Ἐὰν θέλῃς νὰ σοῦ τὰ ξαναγράψω… Ἐκτὸς κι ἐὰν δὲν τὰ θυμᾶσαι…Δὲν σοῦ ἐπιτρέπω! Δὲν σᾶς ἐπιτρέπω! Κόψτε τὸ δούλεμα! Δὲν πιάνει!

• Σχετικά με την φράση «μόνον έτσι θα μπορέσουμε να επιβάλουμε τις απόψεις μας» που απομόνωσες, βρίσκω πολύ διαστροφική την συλλογιστική σου, με έντονη φασιστική υποδομή.

Δῆλα δή, ὄλο τὸ κείμενόν σου, ἐκφράζει μίαν δημοκρατία, ἄμεσο θὰ ἔλεγες ἐσύ, μίαν θέλησι γιὰ διάλογο, μίαν προσπάθεια ἐπικοινωνίας;
Γιὰ νὰ μὴν φαίνομαι πὼς ἀπομονώνω μόνον φράσεις, ξαναδιάβασε:


• Οι οδηγίες, όμως, στις οποίες αναφέρεστε είναι αποτελέσματα προβληματισμού και διαλόγου τών πρωτοστατούντων τού Κινήματοςκαι εστάλησαν για εφαρμογή, ώστε να υπάρξουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές για κοινό τρόπο λειτουργίας και δυνατότητα ενιαίας δράσης.Η δεύτερη αφορά στην ουσία τής επισήμανσής σας. Υποθέτω οτι συμφωνείτε στο οτι το Κίνημά μας είναι Λαϊκό και θα εξαπλώνεται κάθε μέρα, με φανερούς και ψυχωμένους αγωνιστές και οχι μιά ανατρεπτική ομάδα που δρά στο σκοτάδι με φοβισμένους υπηκόους. Οσοι, λοιπόν, νοιώθουν οτι το λέει η φυχή τους και πιστεύουν στο Κίνημά μας, άς έρθουν φανερά κοντά μας. Σ αυτούς απευθύνονται οι οδηγίες συγκρότησης και λειτουργίας.Οσοι διαφωνούν και φοβούνται ας καθίσουν ήσυχοι στα σπίτια τους. Η Πολιτεία που θα γεννήσει αυτό το Κίνημα θα τούς αγκαλιάσει όλους με την στοργή της.Είστε απο τούς πρώτους που δραστηριοποιήθηκαν σ αυτό το Κίνημα και είναι βέβαιον οτι μπορείτε και να πρωτοστατήσετε στην ένωση τών δυνάμεων που θα καταστήσουν αυτην την ρευστή λαϊκή δύναμη σε ένα συγκροτημενο σώμα, με την ίδρυση όλο και περισσότερων Σπιθών. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να επιβάλουμε τα πιστεύω όλων μας που εκφράσθηκαν αγωνιστικά απο τον Μίκη Θεοδωράκη.

Ἀντιλαμβάνεσαι τί ἔχεις γράψει ἢ νὰ σοῦ τὰ μεταφράσω; Γιατί μᾶλλον μίαν δυσκολία τὴν ἔχῃς ὡς φαίνεται… Ἐσύ δὲν γράφεις πὼς ἔχετε οἱ πρωτοστατοῦντες τοῦ κινήματος καταλήξει σὲ «ἀρχὲς» κι ὅ,τι ἐστάλησαν γιὰ ἐφαρμογή; Πολύ μοῦ ἀρέσει αὐτοῦ τοῦ φασιστικοῦ εἴδους ἡ ἄμεσος δημοκρατία! Θὰ τὸ γράψω στὸν Περικλῆ καὶ στὴν Ἀσπασία!!! Ἐκεῖ νὰ δῇς γέλια ποὺ θὰ πέσουν… Μὲ βρεγμένες σανίδες θὰ περιμένουν κάτι κωλοτοῦμπες γιὰ νὰ τοὺς περιλάβουν….

Μήπως θέλῃς νὰ σοῦ «ἀπομονώσω» κι ἄλλες φράσεις; Σὲ τί διαφέρει ἡ πρώτη σου παράγραφος ἀπὸ τὴν τελευταία; Στήν διατύπωσι;

• Μα είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις ότι οι απόψεις που γράφω δεν είναι οι δικές μου αλλά του συνόλου, όπως θα διαμορφωθούνμέσα σΆ αυτό το Κίνημα που εσύ ναρκοθετείς.

Ὄχι «καλό» μου! Τύπους σὰν κι ἐσένα, ἀδυνατῶ νὰ τοὺς καταλάβω!!! Δὲν φθάνω…. Κι ἀλήθεια… Ἀπὸ ποῦ κι ἔως ποῦ ἐσὺ ΘΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΗΣ καὶ θὰ προβλέψῃς τὸ πῶς θὰ διαμορφωθοῦν οἱ ἀπόψεις τοῦ συνόλου; Σὲ Σόλωνα ἢ σὲ Κλεισθένη μᾶς τὸ παίζεις; Θὰ διαμορθωθοῦν; Ἀπὸ τὸ σύνολο; Καὶ ποῦ τὸ ξέρεις;

Ποιός εἶσαι ἐσὺ ποὺ θὰ διαμορφώσῃς ἀπόψεις; Ἢ μήπως ἔχεις τὴν ἐντύπωσι πὼς δίχως σου Πατρίδα δὲν φτιάχνουμε; Πᾶς καλά; Πᾶτε ὅλοι καλά; Δὲν νομίζετε ὅλοι σας πὼς τὴν Πατρίδα ΜΑΣ θὰ τὴν φτιάξουμε ἐμεῖς; Δὲν νομίζετε ὅλοι σας πὼς σᾶς ἔχουμε ἀπὸ καιρὸ στὰ πρὸς …..ἀποκομηδίν; Ἂσε «καλό» μου… Ἀτυχὴς ἡ προσπάθεια…. Τὰ χειροτέρεψες….

• Και το “ επιβάλουμε”ανήκει στον Λαό και μπαίνει σε αντιπαράθεση με το να διεκδικήσουμε, απλά και μόνο γιατί η εξουσία ανήκει στον Λαό και πρέπει να την επιβάλει και όχι απλώς να την διεκδικήσει.

Παρακαλῶ; Βρὲ σὺ Δημητροκάλλη; Σὲ ποιόν ἀπευθύνεσαι; Δὲν ἔχω καταλάβει. Στὴν γιαγιά μου, καλή της ὤρα, ποὺ δὲν ἤξερε οὔτε τὸ ὄνομά της νὰ γράψῃ; Στὸν χαζούλη ποὺ θὰ ἀκούσῃ γιὰ πρώτη φορὰ «ἄμεσος δημοκρατία» καὶ θὰ ἀνοίξῃ τὸ στόμα του ὡς χᾶνος; Σὲ ποιόν; Γιατί μᾶς περνᾶς γιὰ ἠλιθίους; Ἀπὸ ποῦ νομίζεις πὼς πέσαμε; Ἀπό τὴν Σελήνη; Ἐπιβάλεις Δημητροκάλλη! Ἐπιβάλεις γιατὶ δὲν ἐκτιμᾶς! Διότι ἔχεις μάθει πὼς μὲ μερικὰ γλυκόλογα, μὲ λίγες ἐπαναστατικοαντιμνημονιακὲς φράσεις θὰ μᾶς κάνῃς ξανὰ πρόβατα. Καὶ εἶσαι σίγουρος πὼς θὰ μᾶς πίσω στὸ μαντρί, ἀπὸ ὅπου πᾶμε νὰ σοῦ ξεφύγουμε…Ἐπιβάλεις, καὶ γουστάρεις καὶ εἶσαι ὁ καλλίτερος σὲ αὐτὸ τὸ παιχνίδι. Γιὰ ἐτοῦτο σὲ ἔβαλαν ἐκεῖ ποὺ σὲ ἔβαλαν.

Ὅποιοι σὲ ἔβαλαν. Κι ὁ Μίκης μαζύ!

Ἂ, ἀκριβῶς αὐτὸ εἶναι τὸ φασιστικό! Ῥίξε μίαν ματιὰ στὸν καθρέπτη. Τὸ μουστάκι σοῦ λείπει… Καὶ λίγο στὸ χρῶμα νὰ τὸ σκουρήνῃς… Κατὰ τὰ ἄλλα, φωτογραφία εἶσαι…

Ξέρεις σὲ ποιὸν ἀναφέρομαι φαντάζομαι……
Ὡςτε λοιπὸν ἡ Λαίκὴ θέλησις ἐπιβάλλεται!!! Κύττα νὰ δῇς τί μαθαίνῃ κάποιος ὅταν ἀλληλογραφεῖ μὲ προσωπικότητες τῆς «ἀμέσου δημοκρατίας»!


• Αλλά πού να τα καταλάβει αυτά ένας/μία απο τους τόσους θλιβερούς/ές υπήκοους που έφτιαξε το πολιτικό μας σύστημα επί 170 χρόνια.

Οὔτε κἄν ἀριθμητικὴ δὲν γνωρίζεις!!! Καὶ θέλεις νὰ μᾶς ἐπιβάλλῃς κι ἀπὸ ἐπάνω!!! 190 εἶναι τὰ χρονάκια… 190! Μέτρα μὲ τὰ δακτυλάκια… Ἕνα, δύο, τρία….. καὶ θὰ τὸ βρῇς!

Ἐγὼ ἡ θλιβερὴ τὰ μέτρησα πάντως… Δίχως δακτυλάκια…

• Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά μπες στο www.Politizo.gr και διάβασε έστω τα περιεχόμενα των βιβλίων μου «Αιχμάλωτη Δημοκρατία», «Από το κράτος των υπηκόων στην πολιτεία των πολιτών», «Από την εξουσία της προστασίας στην δημοκρατία της συμμετοχής», «Σύνταγμα… ε, λοιπόν, φτάνει πια. Δεν είναι έτσι όπως νομίζετε.», είναι όλα τα κείμενα μέσα, εκεί θα μάθετε για το ποιόν μου. Όσο για τούς στόχους μου, διαβάστε την επιλογή «τι πρέπει να ξέρεις» και αν αντέχετε τόση δημοκρατία, προωθήστε την σε όσους λογιάζονται για δημοκράτες.

Γιατί «καλό μου» νὰ τὰ διαβάσω ὅλα αὐτά; Γιὰ νὰ γίνῃ τὸ κεφάλι μου σὰν τὸ δικό σου; Δὲν στέκεται καλὰ ἔως τώρα; Ἐξ ὅσων γνωρίζω, καλὰ στέκεται!!!
Ὅσο γιὰ τὸ ἐὰν ἀντέχω τόσην δημοκρατία… Τί νὰ πῶ; Πράγματι δὲν τὴν ἀντέχω τόσην «δημοκρατία»… Μὲ τίποτα… Ξέρεις γιατί; Γιατὶ ἐπάνω στὴν δημοκρατία ἀσελγήσατε ὅλοι σας… Τὴν ξεσκίσατε… Τὴν κάνατε κουρέλι…. Καὶ σᾶς βλέπω τώρα νὰ τῆς ῥουφᾶτε τὶς τελευταῖες ῥανίδες αἵματος… Εἰλικρινῶς… Τόσην «δημοκρατία» δὲν τήν ἀντέχω!! Οὐδεῖς τὴν ἀντέχει πλέον!

• Οι ρόλοι που μού αποδίδετε είναι ανύπαρκτοι και τους διαψεύδω. Τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη, ο οποίος μου εμπιστεύθηκε την οργάνωση της Ν.Δ., έχω πολλά χρόνια να συναντήσω. Με το κόμμα της κυρίας Μπακογιάννη είμαι εντελώς ξένος. Με το “ δεν πληρώνω” διαφωνώ. Όλος μου ο χρόνος διατίθεται για την Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών του Μίκη Θεοδωράκη, που πιστεύω ακράδαντα ότι δίνει την τελευταία ευκαιρία να παραμείνει η Ελλάδα ανεξάρτητο κράτος.

Καλά! Μὴν φωνάζεις. Ἀκούσαμε! Θὰ ῥωτήσουμε τὴν Ντορίτσα καὶ τὸν Κωστάκη! Καὶ εἶμαι ἀπολύτως βεβαία πὼς θὰ ποῦν τὰ ἴδια! Εἴπαμε! Ῥῶτα καὶ τὸν μπάρμπα μου…. Ξέρεις… Τὸν γνωστὸ ψεύτη…

• Την ποιότητα τής γλώσσας που χρησιμοποιώ, και ιδιαίτερα την ορθογραφία, μπορεί εύκολα να την συμπεράνει κάποιος από τα κείμενα των 8 βιβλίων που έχω γράψει και όχι βέβαια απο τον ατονισμό-μονοτονισμό-πολυτονισμό που η τεχνολογία με υποχρεώνει να ακολουθώ. Αν κάποιον τον ενδιαφέρει, στα χειρόγραφά μου εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το πολυτονικό που με έμαθαν οι δάσκαλοί μου στο επαρχιακό σχολείο όπου μαθήτευσα. Τώρα αν αυτό αποδεικνύει ακαταλληλότητα ανάληψης ευθυνών από μένα, πόση αξία έχουν ανώνυμα σχόλια όπου ούτε το φύλο του γράφοντος δεν προσδιορίζεται; Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε φθάσει σε τόσο βάθος η σκέψη μου, ότι χωρίς σαφή επιλογή τρόπου τονισμού, είμαι ένα άχρηστο άτομο, ακατάλληλο για σημαντικούς ρόλους.


Μπάρμπα Γιάννη, δὲν ἀγοράζω βιβλία τέτοιου εἴδους! Δὲν ἔχω λεφτὰ γιὰ πέταμα! Καὶ δὲν ξέρω πόσο χρεώνεται στὴν τιμὴ τοῦ βιβλίου ὁ διορθωτής κειμένων! Μίαν ἄλλην φορά! Μὲ λιγότερη «δημοκρατία»!
Ξέρεις κάτι, τό ἀπόσπασμα τοῦ δικοῦ σου κειμένου ποὺ σοῦ ξαναπαρουσίασα, δὲν τὸ ἔγραψα ἐγὼ. Κι ἐγὼ τὴν τεχνολογία χρησιμοποιῶ, ἀλλὰ πασχίζω νὰ τὴνχρησιμοποιῶ ὅπως ἐγὼ θέλω κι ὄχι ὄπως θέλουν ἢ καταλαβαίνουν οἱ ἄλλοι.Κι αὐτὸ δὲν εἶναι καθόλου δημοκρατικό. Ἀφορᾷ στὸν προσωπικό μου τρόπο γραφῆς.

• Μου λες «άει στο καλό». Γιατί ; Δεν σάς απασχόλησα εγώ, εσείς τα βάλατε με μένα. Όσο για τον ρόλο μου στην Σπίθα, ευχαρίστως να τον συζητήσουμε μετά από κάποιους μήνες. Να δούμε αν οι Σπίθες θα είναι ζωντανές μονάδες πρωτοβουλιών παραγωγής έργου, που είναι στα πλαίσια των «γνωστών μου μονοπατιών» και που το έχω ξανακάνει, ή καπελωμένες παρεούλες όπως αυτές που ενδεχομένως ξέρετε εσείς.Ελπίζω ότι θα υπάρξει η λεβεντιά για την ανάρτηση της απάντησής μου, που δυστυχώς έρχεται αφού γεμίσατε με λάσπη όλες αυτές τις σελίδες των ανώνυμων τιμητών, που αδιάντροπα κατηγορούν άλλους, χωρίς καν να τούς ξέρουν και χωρίς να γράφουν το όνομά τους.

Δὲν μᾶς ἀπασχόλησες; Σοβαρολογεῖς; Ἔχουμε μίαν Ἑλλάδα ῤημαγμένη, διαλυμένη, γεμάτη ΛΑΘΡΟμετανᾶστες, πλήρη τουρκικῶν, ἀλβανικῶν καὶ σκοπιανῶν μπελάδων κι ἔναν σωρὸ ἀνικάνους κι ἀνθέλληνες ποὺ ὑποτίθεται ἀσκοῦν ἐξουσία.

Ἀπὸ τὴν ἄλλην μεριὰ ἔχουμε ἕναν λαό ποὺ ἔχει ἀρχίσει νὰ ξυπνᾶ, νὰ ἀντιλαμβάνεται, νὰ ἀναρωτιέται…
Καὶ ξαφνικὰ ἔρχεστε ἐσεῖς γιὰ νὰ μᾶς … σώσετε! Σοῦ ξαναλέω: Μυρίσατε ψητούλι!


Ἀλλὰ λαθέψατε! Ἐτοῦτο τὸ ψητούλι εἶναι ΜΟΝΟΝ γιὰ Ἕλληνες! Εἶναι μόνον γιὰ ὅσους θέλουν κι ἀντέχουν νὰ ζήσουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ! Ὅλοι οἱ ἄλλοι…. Ξέρεις… Ἂς μὴν τὰ ξαναλέμε…

Ἐνοχλοῦν καὶ κουράζουν!

Φιλονόη.

Υ.Γ.1. Ἀλήθεια, ἀπό τὶ θὰ μᾶς σώσετε; Μόνον ἀπό τὴν κυβέρνησι τοῦ μνημονίου; Μὲ τὰ ἐθνικά μας θέματα; Τὸ θέμα τῶν ΛΑΘΡΟ; Θὰ μᾶς σώσετε κι ἀπό αὐτούς; Ἀδημονῶ!Κι ὅσο γιὰ τὴν καταγγελία μου ἀναφορικῶς μὲ τὴν συμβουλευτική σου σχέσι στὸ κίνημα «δὲν πληρώνω», ζητῶ συγγνώμη ἐὰν εἶναι λᾶθος. Στὰ λοιπὰ ἔως ἔχουν.

Υ.Γ.2. Ἐγὼ Δημητροκάλλη τὴν δημοσιεύω, ὅπως βλέπεις, τὴν ἐπιστολή. Ἐσὺ θὰ ἔχῃς τὴν ἀπαιτουμένη «λεβεντιά» γιὰ νὰ δημοσιεύσῃς τὶς δικές μας ἀπαντήσεις; Καὶ ξέρεις πολύ καλά, ὄτι ἀπὸ σήμερα θὰ σὲ περιλάβουνε πάρα πολλοί ἀκόμη. Ἀϊντε νὰ σὲ δῶ τί λεβεντιά ἔχεις!

Υ.Γ.3.
Εἶμαι ἡ Φιλονόη. Καὶ δὲν εἶναι ψευδώνυμο! Εἶναι τὸ ἀληθινό μου ὄνομα! Ὅπως θὰ μποροῦσε νὰ ἦταν Θανάσης, Κώστας, Ἑλένη, Κατερίνα… Κάπως ἔτσι. … Μόνον ποὺ εἶναι ἀληθινό κι ὄχι ἐπίκτητο…

Ἐπιστολὴ ἀπάντησις Δημητροκάλλη:

Πληροφορήθηκα με σχετική καθυστέρηση τα σχόλια που έκανε για μένα στην ιστοσελίδα σου κάποιος/α με το ψευδώνυμο “ Φιλονόη”.
Απαντώ.
Αναρωτιέμαι ποια είναι εκείνα τα στοιχεία στο βιογραφικό μου, τα οποία δεν μου επιτρέπουν να χρησιμοποιώ τον τόσο απλό, αλλά και τόσο ουσιαστικό χαιρετισμό «μὲ πατριωτικούς χαιρετισμούς»; Κι ακόμα ποια είναι τα προσόντα αυτού-ής που προσδιορίζουν τον χαιρετισμό που οφείλω να χρησιμοποιώ. Υψηλή νοημοσύνη ή ανυπόφορος εξυπνακισμός;
Στερώ από τον εαυτό μου όλο τον χρόνο μου, στηρίζοντας αυτό που θεωρώ καλό για την Πατρίδα μου. Τί καπηλεύομαι, που δεν μού ανήκει; Την ελληνικότητα, την φιλοπατρία, την δράση για τα κοινά;
Η συνεργασία με τον κ. Θεοδωράκη είναι συνεχής και η πληροφόρησή του από τους πολλούς που είναι κοντά του και από το δίκτυο άφθονη. Η αποχώρησή μου ευμενώς αποδεκτή (θα ξαναβρώ το περιβόλι και το αμπέλι μου) και αντί να ρωτάς εμένα γράψε και ενημέρωσέ τον εσύ που τόσο θέλεις να τον προστατέψεις από μένα. Η αλήθεια είναι ότι παραείσαι ανενημέρωτος για μένα. Έτσι σε συγχωρώ που δεν ξέρεις ότι το μόνο βιβλίο που έχει γραφεί για την θεσμική υπόσταση τής Αυτοδιοίκησης, το «Κοινότητες των Ελλήνων», ήδη εξαντλημένο, είναι γραμμένο από μένα για να υποστηρίξω ότι μόνο μέσα στα πλαίσιά της είναι δυνατή η εφαρμογή τής άμεσης δημοκρατίας. Όσο για την προσωπική μου δράση ρώτησε όποιον δήμαρχο, της εποχής που «γυρνούσα», όποιου κόμματος θέλεις, να σου πει ποιος στήριζε ολόψυχα την αδέσμευτη Τοπική Αυτοδιοίκηση.
Μίλησες για …φακέλωμα. Ομολογώ πως δεν φανταζόμουν ότι σΆ αυτήν την έστω ψευτοδημοκρατία που ζούμε υπάρχει τόσος φασισμός. Τόσο αδιάντροπος φασισμός. Τόσος που να γράφεις σε κάποιον, τον οποίον προφανώς ποτέ δεν έχεις συναντήσει, και μάλιστα με τονισμένα γράμματα ότι «δεν σου επιτρέπω» ότι «πατριώτης δεν είσαι» και μάλιστα θίγεσαι από την οργανωτική του προσπάθεια.
Σχετικά με την φράση «μόνον έτσι θα μπορέσουμε να επιβάλουμε τις απόψεις μας» που απομόνωσες, βρίσκω πολύ διαστροφική την συλλογιστική σου, με έντονη φασιστική υποδομή. Μα είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις ότι οι απόψεις που γράφω δεν είναι οι δικές μου αλλά του συνόλου, όπως θα διαμορφωθούν μέσα σΆ αυτό το Κίνημα που εσύ ναρκοθετείς. Και το “ επιβάλουμε“ , ανήκει στον Λαό και μπαίνει σε αντιπαράθεση με το να διεκδικήσουμε, απλά και μόνο γιατί η εξουσία ανήκει στον Λαό και πρέπει να την επιβάλει και όχι απλώς να την διεκδικήσει. Αλλά πού να τα καταλάβει αυτά ένας/μία απο τους τόσους θλιβερούς/ές υπήκοους που έφτιαξε το πολιτικό μας σύστημα επί 170 χρόνια.
Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά μπες στο www.Politizo.gr και διάβασε έστω τα περιεχόμενα των βιβλίων μου «Αιχμάλωτη Δημοκρατία», «Από το κράτος των υπηκόων στην πολιτεία των πολιτών», «Από την εξουσία της προστασίας στην δημοκρατία της συμμετοχής», «Σύνταγμα… ε, λοιπόν, φτάνει πια. Δεν είναι έτσι όπως νομίζετε.», είναι όλα τα κείμενα μέσα, εκεί θα μάθετε για το ποιόν μου. Όσο για τούς στόχους μου, διαβάστε την επιλογή «τι πρέπει να ξέρεις» και αν αντέχετε τόση δημοκρατία, προωθήστε την σε όσους λογιάζονται για δημοκράτες.
Οι ρόλοι που μού αποδίδετε είναι ανύπαρκτοι και τους διαψεύδω. Τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη, ο οποίος μου εμπιστεύθηκε την οργάνωση της Ν.Δ., έχω πολλά χρόνια να συναντήσω. Με το κόμμα της κυρίας Μπακογιάννη είμαι εντελώς ξένος. Με το “ δεν πληρώνω” διαφωνώ. Όλος μου ο χρόνος διατίθεται για την Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών του Μίκη Θεοδωράκη, που πιστεύω ακράδαντα ότι δίνει την τελευταία ευκαιρία να παραμείνει η Ελλάδα ανεξάρτητο κράτος.
Την ποιότητα τής γλώσσας που χρησιμοποιώ, και ιδιαίτερα την ορθογραφία, μπορεί εύκολα να την συμπεράνει κάποιος από τα κείμενα των 8 βιβλίων που έχω γράψει και όχι βέβαια απο τον ατονισμό-μονοτονισμό-πολυτονισμό που η τεχνολογία με υποχρεώνει να ακολουθώ. Αν κάποιον τον ενδιαφέρει, στα χειρόγραφά μου εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το πολυτονικό που με έμαθαν οι δάσκαλοί μου στο επαρχιακό σχολείο όπου μαθήτευσα. Τώρα αν αυτό αποδεικνύει ακαταλληλότητα ανάληψης ευθυνών από μένα, πόση αξία έχουν ανώνυμα σχόλια όπου ούτε το φύλο του γράφοντος δεν προσδιορίζεται; Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε φθάσει σε τόσο βάθος η σκέψη μου, ότι χωρίς σαφή επιλογή τρόπου τονισμού, είμαι ένα άχρηστο άτομο, ακατάλληλο για σημαντικούς ρόλους.
Μου λες «άει στο καλό». Γιατί ; Δεν σάς απασχόλησα εγώ, εσείς τα βάλατε με μένα. Όσο για τον ρόλο μου στην Σπίθα, ευχαρίστως να τον συζητήσουμε μετά από κάποιους μήνες. Να δούμε αν οι Σπίθες θα είναι ζωντανές μονάδες πρωτοβουλιών παραγωγής έργου, που είναι στα πλαίσια των «γνωστών μου μονοπατιών» και που το έχω ξανακάνει, ή καπελωμένες παρεούλες όπως αυτές που ενδεχομένως ξέρετε εσείς.
Ελπίζω ότι θα υπάρξει η λεβεντιά για την ανάρτηση της απάντησής μου, που δυστυχώς έρχεται αφού γεμίσατε με λάσπη όλες αυτές τις σελίδες των ανώνυμων τιμητών, που αδιάντροπα κατηγορούν άλλους, χωρίς καν να τούς ξέρουν και χωρίς να γράφουν το όνομά τους.
Γιάννης Γ. Δημητροκάλλης



καὶ τὸ βιογραφικό του: (ἀπό περιζήτητο)

Ο Ναξιώτης Γιάννης Δημητροκάλλης, γιος του δάσκαλου Ι. Δημητροκάλλη, σπούδασε πολιτικός μηχανικός στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο. Εργάστηκε ως ελεύθερος επαγγελματίας στην Αττική και ασχολήθηκε με πλήθος ιδιωτικών μελετών και κατασκευών. Είναι μέλος του Σ.Π.Μ.Ε. και της ΠΕΔΜΕΔΕ. Με τα κοινά ασχολήθηκε κατ` αρχάς ως μέλος Δ.Σ. και πρόεδρος πολιτιστικών συλλογών και μετά το 1981 με την πολιτική. Ως πολιτικός δραστηριοποιήθηκε και διακρίθηκε στον τομέα της κομματικής οργάνωσης και της τοπικής αυτοδιοίκησης. Εκλέχτηκε μέλος της Κ.Ε. και στη συνέχεια της 11μελούς εκτελεστικής επιτροπής της Ν.Δ. Διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. της Εταιρείας Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Ανάπτυξης. Διετέλεσε μέλος του Εθνικού Ραδιοτηλεοπτικού Συμβουλίου. Διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών του Υπουργείου Μεταφορών. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον δραστηριοποιήθηκε και στο χώρο των Μ.Μ.Ε. και της πολιτικής επικοινωνίας. Παρακολούθησε ειδικά προγράμματα πολιτικής επικοινωνίας, και σεμινάρια του ιδρύματος Adenauer στη Γερμανία. Ίδρυσε την ένωση υπευθύνων πολιτών “ ΠΟΛΙΤΙΖΩ” και εξέδωσε ομότιτλο δεκαπενθήμερο έντυπο, για την άρση της διχοτόμησης πολιτικής και πολιτισμού. Αρθρογράφησε ως πολιτικός συντάκτης στον ημερήσιο Τύπο και παρουσίασε τηλεοπτικές εκπομπές πολιτικού και πολιτιστικού περιεχομένου. Συνέγραψε τα βιβλία “ Αιχμάλωτη Δημοκρατία”, “ Οι Κοινότητες των Ελλήνων”, “ Εγχειρίδιο πολιτικής επικοινωνίας” και “ Από το κράτος των υπηκόων στην πολιτεία των πολιτών”. Το 1998 επέστρεψε στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Νάξο όπου ασχολείται με τη μελέτη, τη συγγραφή και τη γεωργία.

Σχετικὰ θέματα:


Ἔως ἐδῶ Μίκη! Ἀπό ἐδῶ καὶ πέρα ΜΟΝΟΙ μας!
http://filonohpontou.wordpress.com/2011/02/27/8-39/

Πλάκωσαν νέοι «φιλέλληνες»! Καλυφθῆτε!
http://filonohpontou.wordpress.com/2011/02/27/7-53/

Δημητροκάλλης: «Μόνον ἔτσι θὰ μπορέσουμε νὰ ἐπιβάλλουμε τὶς ἀπόψεις μας»
http://filonohpontou.wordpress.com/2011/02/27/8-38/

Επιστροφή στην κορυφή
Ιθακήσιος
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2011 10:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Σπίθα" και "κινήματα": Το μεγαλείο και το αστείο
Δίκτυο Ιθάκης
http://www.ithacanet.gr/





Ήταν μεγάλη στιγμή για την σύγχρονη ιστορία η ανακοίνωση της 1ης του Δεκέμβρη του Μίκη Θεοδωράκη :
• Με την εξαγγελία για την δημιουργία ενός Κινήματος Ανεξάρτητων Πολιτών δεν αποσκοπώ στον σχηματισμό ενός κόμματος ούτε ενός οργανωμένου λαϊκού κινήματος με οργανώσεις, μέλη και ηγεσία. Το μοναδικό μου κίνητρο είναι να βοηθήσω να δημιουργηθεί ένα κίνημα και μια ζύμωση ιδεών, ανεξάρτητα και μακριά από το υπάρχον πολιτικο-κομματικό κατεστημένο με επίκεντρο τον ανεξάρτητο πολίτη...
Μέσα σε δυο μήνες, η "σπίθα" απλώθηκε σε όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και τη διασπορά.
Αυτοοργάνωση.
Κι εκεί γύρω στα μέσα του Φλεβάρη, άρχισε η "αντίστροφη" μέτρηση. Αυτό που αυτοαποκαλείται "ηγεσία", "συμβουλευτική", "οργανωτική" επιτροπή ή κάποιοι εξ αυτών σκέφτηκαν και αποφάσισαν να θέσουν υπό έλεγχο την κατάσταση κι άρχισε η συγγραφή μιας σειράς ανακοινώσεων, επιστολών, "οργανωτικών αρχών" κλπ.
Όλα αυτά συνάντησαν σχεδόν την καθολική αντίδραση των αυτοοργανωμένων ανθρώπων. Παρά την παρουσία "γλυφτών", που με κεφαλαία υμνούσαν τον ΜΙΚΗ, η μία πίσω από την άλλη, οι ανακοινώσεις αποσύρονται ή τροποποιούνται, χωρίς να υπάρχει, ακόμα και για τις "τροποποιημένες" εντολές, θετική ανταπόκριση από τις τοπικές οργανώσεις.
Αυτό είναι το μεγαλείο: Η αντίσταση του ανώνυμου πλήθους στις άνωθεν προσταγές.

Εμείς, σήμερα, θα ασχοληθούμε μόνο με μία περίπτωση, για να κατανοηθεί το αστείο επίπεδο μιας "με το ζόρι ηγεσίας".
Θα αναφερθούμε σε ένα επεισόδιο, που αναπαράχθηκε σε πολλά πολιτικά ιστολόγια και ιστοσελίδες κινημάτων.
Παραμονές της 25ης Μαρτίου αναρτήθηκε στην "επίσημη" ιστοσελίδα του Μίκη Θεοδωράκη η πιο κάτω ανακοίνωση:
• "Ανακοινώνεται προς τις ΣΠΙΘΕΣ και κάθε φίλο τους, ότι η Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών του Μίκη Θεοδωράκη δεν θα συμμετάσχει στην εκδήλωση που διοργανώνεται από διάφορα κινήματα και σωματεία, τη 2α Απριλίου στο Σύνταγμα.
Η στρατηγική που ακολουθούμε είναι να επιτύχουμε τούς σκοπούς μας με τις δικές μας δυνάμεις, χωρίς συνεργασίες που προκαλούν συγχύσεις, χωρίς να δίνουμε το δικαίωμα εκμετάλλευσης τού κύρους μας για σκοπούς άλλων, και ιδιαίτερα να μάς εκλαμβάνουν ως ουρά άλλων κινημάτων.
Θα προχωρήσουμε με αυτοδυναμία και διαφάνεια, σε ένα παλλαϊκό μέτωπο σωτηρίας τής Πατρίδας, στο οποίο καλούμε όλους όσους αγαπούν την Ελλάδα να συμμετάσχουν."
Η εκδήλωση αυτή έχει αποφασιστεί από "την συνεχιζόμενη ανοιχτή Συνέλευση της συντονιστικής επιτροπής κινημάτων και πρωτοβουλιών, το Σάββατο 26/3/2011 και ώρα 16.00 στην μουσική σκηνή "Αυλαία", οδός Αγίου Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως.(πλησίον μετρό Κεραμεικός)".

Όπως ήταν αυτονόητο τα " διάφορα κινήματα και σωματεία" αντέδρασαν το καθένα με τον τρόπο του, επικρίνοντας την πράξη και τη φιλοσοφία του πιο πάνω κειμένου.
Ενδεικτικά, για τα σχόλια που προκάλεσε η ανακοίνωση, σας παραπέμπουμε στο stop cartel.

Μια αναγκαία διευκρίνηση: Ο τρόπος που προσέγγισαν "τα διάφορα κινήματα και σωματεία" τους ανθρώπους της "σπίθας" εμπεριείχε τη λογική του "μαγαζιού" και επέβαλαν το στοιχείο του αποκλεισμού σε κάθε τι που δεν τους είναι αρεστό:
• "...για την ιστορία, υπήρξαν εξ αρχής σοβαρές αντιδράσεις με πολιτικά επιχειρήματα, όταν εμφανίστηκαν στην πρώτη Συνέλευση πολίτες οι οποίοι δήλωσαν μέλη της πολιτικής κίνησης Μ. Θεοδωράκη.Οι πολιτικές εκείνες αντιδράσεις συζητήθηκαν στα πλαίσια του δημοκρατικού διαλόγου και αποφασίστηκε τελικά η προσωπική συμμετοχή κάθε πολίτη η ομάδας πολιτών υπό την αυστηρή προυπόθεση ότι συμφωνούν με τις συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές..."(stop cartel)
Οι κύριοι αυτοί, που πραγματικά αποτελούν μια ελπιδοφόρα κατάσταση και ένα αξιόλογο τρόπο εξόδου από το αδιέξοδο, αποφάσισαν να κρίνουν ποιος είναι και ποιος δεν είναι "ομάδα", "κίνημα" ή συγκροτημένη οργάνωση.
Ο τίτλος "το Μεγαλείο και το αστείο" αφορά και αυτά τα κινήματα, τη φιλοσοφία και την πρακτική τους.

Συνεχίζουμε την παρουσίαση της ιστορίας, πηγαίνοντας ανάποδα στο χρόνο:
Παραμονές της 12ης Φεβρουαρίου, είχε αναρτηθεί στην "επίσημη" ιστοσελίδα του Μίκη η πιο κάτω ανακοίνωση:
• "Από αυτό το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011, και κάθε Σάββατο και ώρα 16.00, όλοι όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν στην κοινή μας προσπάθεια για ένα ευρύ αντι-Μνημονιακό και Πατριωτικό Μέτωπο είναι ευπρόσδεκτοι στην μουσική σκηνή "Αυλαία", επί της οδού Αγίου Όρους 15, στον Βοτανικό.(πλησίον μετρό Κεραμεικός)..."

Όπως βλέπουμε , η "επίσημη" ιστοσελίδα παρότρυνε τις οργανώσεις της "σπίθας" να συμμετέχουν στην διαδικασία, την οποία, τελικά, κατήγγειλε , παραμονές της 25ης Μαρτίου. Αυτή η ανακοίνωση, όπως και άλλες, δεν πέρασε χωρίς αντιδράσεις από τις τοπικές "σπίθες". Παρά την κακή υποδοχή, που είχαν από τα μέλη της "συνεχιζόμενης συνέλευσης". Κι αυτό λέγεται "μεγαλείο".

Για την ιστορία, "σημαντικό ρόλο" στην συνεχιζόμενη συνέλευση παίζει η "σεισάχθεια", ιδρυτικό μέλος της οποίας είναι ο κ. Δημ. Καζάκης , ο οποίος παράλληλα συμμετέχει στην "συμβουλευτική" του κ. Μίκη Θεοδωράκη! Δηλ. η "συνεχιζόμενη συνέλευση" πέταγε έξω τη "σπίθα" και ο κ. Καζάκης ήταν μέλος και των δύο καταστάσεων!!
Κουλουβάχατα!!

Δεν τελειώσαμε:
Η ηγεσία, που σέβεται τον εαυτό της, πρέπει να σέβεται και τις αποφάσεις της.
Καλά κρασιά, αν νομίζετε πως έτσι συμβαίνει!
Και οι δύο ανακοινώσεις, που παρουσιάσαμε εδώ, δεν υπάρχουν στην "επίσημη" ιστοσελίδα του Μίκη. Αφαιρέθηκαν!!!!
Για του λόγου το αληθές:
- Εδώ θα έπρεπε να είναι η πρώτη ανακοίνωση.
http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexartiton-politon.gr/el/news/?nid=444
- Κι εδώ θα έπρεπε να είναι η δεύτερη ανακοίνωση.
http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexartiton-politon.gr/el/news/?nid=541
Δεν αντέχουν ούτε τις δικές τους ανακοινώσεις!
Ας αφήσουμε τα αστεία των εξουσιαστών κι ας κρατήσουμε το μεγαλείο της ψυχής. Μπορούμε.
------------------------------------------------
Αυτή η πατρίδα και οι άνθρωποι της πρέπει να απομακρυνθούν από τις παλαιοκομματικές, αυταρχικές, γελοίες εξουσιαστικές, διαχωριστικές πραχτικές και ιδεολογίες και να παράγει τη δική της μεγάλη ενότητα.
Η ρώμη της εξουσίας, η νομοθετική, ένοπλη και επικοινωνιακή υπεροπλία της θα αντιμετωπιστεί από τη δύναμη της απίστευτα μεγάλης συσπείρωσης του λαού.
Χωρίς προαπαιτούμενα , χωρίς μικρότητες, χωρίς "ηγετικές" επιδιώξεις. Να αφήσουμε όλα τα λουλούδια να ανθίσουν και να συνθέσουν τη μεγάλη δύναμη ανυπακοής, ανατροπής και δημιουργίας.
Θέλουμε συνταχτική εθνοσυνέλευση , σαν κοινό στόχο ΟΛΩΝ . Για δημοκρατία, χωρίς επίθετα. Για να φτιάχνει ο λαός τους νόμους και να χαράζει μόνος τις τύχες του. Για πολίτες, άξιους να κυβερνούν και να κυβερνώνται. Έχουμε παραδείγματα: Από την αρχαία Ελλάδα, ως την Ελβετία. Και πολλά άλλα, από τις λίγες στιγμές αυτοκυβέρνησης, που εμφανίστηκαν στις Μεγάλες Στιγμές των εξεγερμένων λαών και της ιστορίας.
Κάθε τι που διαιρεί, υπηρετεί το καθεστώς.
"Ηθικό δίδαγμα", από όσα σας περιγράψαμε:
Η κοινωνία , οι πολίτες ξέρουν , δεν παγιδεύονται και μπορούν. Αρκεί να σμίξουν.

(σκίτσο Δον ΨΥΧΩΤΗΣ)
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 01, 2011 9:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Το κίνημα Μίκη: Ο ακραίος αμοραλισμός και τυχοδιωκτισμός



Με το κατασκεύασμα των «Σπιθών» του Μίκη δεν έχουμε ασχοληθεί τον τελευταίο καιρό. Όχι τόσο γιατί τα έχουμε γράψει διεξοδικά από την αρχή, και μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα επαληθευτήκαμε, αλλά αναμένουμε και τους άλλους άσους που θα βγούνε από το μανίκι του «μάγου» Μίκη: Θα βγούνε και άλλοι μαγικοί άσοι!!!


Το εγχείρημα αυτό μπορεί να ναυαγεί μέσα στην ελληνική κοινωνία, αλλά δεν έχει τελειώσει: Οργανώνεται εκ των ΑΝΩ, διότι έχει να παίξει το ρόλο του σήμερα. Οι μάγειροι που το κατασκεύασαν έχουν τα σχέδιά τους…

Το δίκτυο Ιθάκη μας έδωσε το έναυσμα και μας επαλήθευσε και κάποια γεγονότα.

Θα πούμε, λοιπόν, δύο λόγια για τους «κομπάρσους» και τους ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ παραγοντίσκους του «πατριωτισμού», οι οποίοι καβάλησαν τη «σκούπα» του «μάγου» για να δημιουργήσουν, ως διορισμένοι, αγωνιστικό Κίνημα και τις πλάκες της «¶μεσης Δημοκρατίας» (!!!): Τέτοιος αξιοθρήνητος πολιτικός ξεπεσμός και τέτοιος χλευασμός κάθε αγωνιστικής έννοιας…

Τα τυχοδιωκτικά συνονθυλεύματα γεμίζουν πάντα από όλα τα είδη των πολιτικών Ιησουιτών, αριβιστών, χαμαιλεόντων και λοιπών «παραγόντων» και «στοιχείων» των ποικίλων καθεστωτικών μηχανισμών.

Ο αγώνας για την «ηγετική» επικράτηση μέσα σΆ αυτά τα καιροσκοπικά κατασκευάσματα παίρνει, συχνά, αποκρουστικές μορφές: ¶λληλομαχαιρώματα, συμμαχίες άνευ αρχών, συνωμοσίες, δολοπλοκίες και τα παρόμοια.

Φαίνεται ότι τα όργανα έχουν αρχίσει. Το επιβεβαιώνει η καταγγελία που είναι αναρτημένη στο http://www.stopcartel.info/, στις 23 Μαρτίου.

Καταγγέλλουν το Μίκη για «φασιστικό παραλήρημα»!!!

Αναλυτικά διαβάστε εδώ:
http://klassikoperiptosi.blogspot.com/2011/03/blog-post_29.html

Αν δεν κάνουμε λάθος στέλεχος του «κινήματος» «δεν πληρώνω» είχε διοριστεί από το Μίκη στη «Συμβουλευτική Επιτροπή».

Είναι τουλάχιστον αστείο κάποιος που αποδέχεται το διορισμό από τον «Μεσσία» να κατηγορεί το «Μεσσία» για φασισμό!!!

Όταν αποδέχεσαι το δικτατορικό διορισμό
δεν μπορεί να ωρύεσαι για φασισμό εκ των υστέρων: Αυτό σημαίνει απλά ότι δεν «διορίστηκες» στο «πόστο» που ήθελες…

Παραμονές της 12ης Φεβρουαρίου, είχε αναρτηθεί στην «επίσημη» ιστοσελίδα του Μίκη η πιο κάτω ανακοίνωση:

«Από αυτό το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011, και κάθε Σάββατο και ώρα 16.00, όλοι όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν στην κοινή μας προσπάθεια για ένα ευρύ αντι-Μνημονιακό και Πατριωτικό Μέτωπο είναι ευπρόσδεκτοι στην μουσική σκηνή "Αυλαία", επί της οδού Αγίου Όρους 15, στον Βοτανικό.(πλησίον μετρό Κεραμεικός)...».


Αυτές οι συνελεύσεις των «σπιθών» τις οποίες ο ίδιος ο Μίκης παρότρυνε κατέληξαν στη διοργάνωση ανοικτής εκδήλωσης στο Σύνταγμα για τις 2 Απριλίου.


Παραμονές της 25ης Μαρτίου ο Μίκης αφορίζει αυτή την εκδήλωση και τις συνελεύσεις των «σπιθών» που ο ίδιος παρότρυνε!!!

«Ανακοινώνεται προς τις ΣΠΙΘΕΣ και κάθε φίλο τους, ότι η Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών του Μίκη Θεοδωράκη δεν θα συμμετάσχει στην εκδήλωση που διοργανώνεται από διάφορα κινήματα και σωματεία, τη 2α Απριλίου στο Σύνταγμα…».

Αυτή η σχιζοειδής παλινωδία του Μίκη δεν προκαλεί, βεβαίως, καμία έκπληξη, ούτε κομίζει τίποτα καινούργιο από όσα έχουμε αναλύσει και υπογραμμίσει για το χαρακτήρα και το ρόλο του «κινήματος» που ίδρυσε.

Το «καινούργιο» που κομίζει είναι γύρω από το χαρακτήρα και το ρόλο των διορισμένων «συμβουλατόρων»: Ουδείς αντέδρασε για αυτή τη σταλινική αυθάδεια του Μεσσία.

Το ακόμα χειρότερο είναι, όμως, άλλο: Ότι κάποιοι από τους διορισμένους συμβουλάτορες ήταν οι πρωτεργάτες της «κίνησης» για την εκδήλωση της 2ας Απριλίου.

Αυτοί, όχι μόνο δεν μίλησαν, αλλά παραμένουν σταθεροί στις διορισμένες θέσεις τους.




Π.χ.: «Σημαντικό ρόλο» στη συνεχιζόμενη συνέλευση, έπαιζε και παίζει η "σεισάχθεια", ιδρυτικό μέλος της οποίας είναι ο κ. Δημ. Καζάκης , ο οποίος παράλληλα συμμετέχει στην «συμβουλευτική» του Μίκη!

Δηλαδή ο Μίκης πέταξε έξω από τη «συνεχιζόμενη συνέλευση» τη «σπίθα» και ο κ. Καζάκης ήταν μέλος και των δύο καταστάσεων!!!

Εδώ πλέον δεν βρισκόμαστε απλώς μπροστά σε ερμαφρόδιτες πολιτικές αλλά μπροστά σε «διπλούς ρόλους»: Να βρίσκεται το ίδιο πρόσωπο στην «ηγεσία» του Ιερατείου του Μίκη και παράλληλα στην «ηγεσία» των αφορισμένων από το Μίκη!!!!

Φρενοκομείο θα πει κανείς. Δεν αποτελεί, όμως, αυτό πολιτική απάντηση. Οι «διπλοί ρόλοι» ανάγονται σε συγκεκριμένη πολιτική φιλοσοφία και ηθική…

Βεβαίως το κείμενο από το stop cartel, που κατήγγειλε το Μίκη για «φασισμό» αναρτήθηκε και στο ιστολόγιο της ομάδας «καζάκη» χωρίς κανένα σχόλιο..

Μετά από ένα 24ωρο το κείμενο αποσύρθηκε χωρίς καμία πάλι εξήγηση…

Τι σημαίνει αυτό το κρυφτούλι;

Θα προσθέσουμε και κάποια άλλα ιστορικά γεγονότα, τα οποία αν τα συνθέσεις λένε πολλά.

Η «Κίνηση Καζάκη» εκδηλώθηκε πριν από την εμφάνιση της «Κίνησης Μίκη» και παράλληλα.

Γράψαμε στις 21 Οκτωβρίου για τη «κίνηση» αυτή, ΕΔΩ:
http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=5035

Μετά από τη συνάθροιση στο Ααβόρα, τα «στοιχεία» με το «αντιεθνικιστικό» μένος έφυγαν από την «Κίνηση». Ο Καζάκης συμμάχησε με άλλους οι οποίοι ίδρυσαν τη Σεισαχθεια.

Μετά την εκδήλωση της «Κίνησης» Μίκη η ομάδα «Καζάκη» φερόταν ως κάθετα αντίθετη με αυτή την «Κίνηση» !!!

Αντίθετη μέχρι λίγες ώρες πριν ανακοινωθεί η «Συμβουλευτική Επιτροπή», στην οποία, προς έκπληξη πολλών, ο Καζάκης είχε διοριστεί και ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ το διορισμό του!!!

Στη συνέχεια ο Καζάκης με έδρα το «Ποντίκι» εκτοξεύθηκε μέχρι το Mega!!!

Το κανάλι των μεγαλονταβάδων «φιλοξένησε» ένα ανατροπέα!!!

Θα περιοριστούμε μόνο σε αυτά.

Η ιστορία σήμερα τρέχει ταχέως και δεν αφήνει πολλά περιθώρια στους κάλπικους παράδες…

Επιστροφή στην κορυφή
ΜΟΥΡΑΛΩΦ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 01, 2011 8:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Μίκης: Το πρωταπριλιάτικο «οργανωτικό» του



Η πολιτική πτώση δεν έχει πάτο. Ούτε η βλακεία έχει πάτο.

Η πολιτική πτώση, και μάλιστα σε μορφή δράματος, στα οργανωτικά ζητήματα, είναι να τα αντιμετωπίζεις σαν ασκήσεις επί χάρτου, σαν οργανωτίστικα κόλπα.

Η δραματική αφέλεια και μάλιστα σε βαθμό βλακείας συνίσταται σε τούτο: να παίρνεις στα σοβαρά τα ποικίλα οργανωτίστικα τεχνάσματα…

Το οργανωτικό είναι η ΜΟΡΦΗ, η ΕΠΕΝΔΥΣΗ της Πολιτικής και όχι κάποιο ανεξάρτητο τεμάχιο που φοριέται, σαν καπέλο, από κάποιο Μεσσία και ανάλογα με τις ανάγκες της στιγμής.

Η Πολιτική, όπως και η Μορφή της (οργάνωση) δεν είναι αθροιστικά σύνολα είναι ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ, ιδεολογικής και πολιτικής ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΛΩΣΗΣ γύρω από ένα ΚΕΝΤΡΙΚΟ άξονα περιστροφής.

Δεν νοείται πολιτική συλλογικότητα (πολιτικό και οργανωτικό «ΟΛΟ») δίχως ΚΕΝΤΡΙΚΗ πολιτική και οργανωτική παρέμβαση, δίχως τα «μέρη» να αποτελούν οργανικά κύτταρα του «ΟΛΟΥ».

Πολιτική Κίνηση στην οποία το κάθε «τεμάχιο» θα κάνει του κεφαλιού του, ό,τι θέλει και θα έχει τη δική του, δήθεν, «ανεξάρτητη» πολιτική δεν υπάρχει: Αυτά είναι κουδουνίσματα «αμεσο-δημοκρατικής» δημοκοπίας, απλώς για να εγκλωβίζουν τους αφελείς και τους τυχοδιώκτες κάθε ποικιλίας.

Το νέο οργανωτίστικο τέχνασμα του Μίκη, το οποίο δεν έχει καμία, απολύτως καμία, σχέση με την έννοια του ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΟΥ, είναι πραγματικά πρωταπριλιάτικο.

Ο Μίκης για άλλη μια φορά παίζει. Αυτή τη φορά κάνει στροφή 180 μοιρών και κηρύσσει την «απόλυτη ελευθερία»:

«Όσον αφορά το «νέο κλίμα», θα το χαρακτήριζα με λίγες λέξεις «απόλυτη ελευθερία σε κάθε Σπίθα να επιλέγει τον τρόπο λειτουργίας και τις μορφές των αποφάσεών της, φτάνει να παραμένει πιστή στα πλαίσια της «Διακήρυξης της 1ης του Δεκέμβρη».

Το πρωταπριλιάτικο αυτό αστείο, αν το αντέχετε, διαβάστε το εδώ:
http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexartiton-politon.gr/el/articles/?nid=603

Με οργανωτίστικα δολώματα ο Μίκης και οι «επιτελείς» του (κρυφοί ή φανεροί, όπως ο Δημητροκάλλης που εξακολουθεί να τον στηρίζει) προσπαθούν να διασώσουν την αποτυχία του «εγχειρήματος».

Σίγουρα θα επακολουθήσει, ίσως, και η θεαματική παραίτηση του «οργανωτικού σκανδάλου»: Του Δημητροκάλλη…

Με το οργανωτίστικο αυτό τερτίπι ο Μίκης προσπαθεί να ρίξει νέα δολώματα σε αυτούς που αγανάκτησαν και έφυγαν, να προσελκύσει κάθε καρυδιάς καρύδι και να προλάβει τα ακόμα χειρότερα: Να μην τιναχτεί το «εγχείρημα» τελεσίδικα στον αέρα.

Ήδη, όπως αναλύσαμε, στην ηγεσία που διόρισε, υπάρχουν «διπλοί ρόλοι»: Να πρωτοστατούν κάποιοι από τους διορισμένους «ηγέτες» σε εκδηλώσεις και πολιτικό-οργανωτικές λειτουργίες «αφορεσμένες» από την παλιά «οργανωτική δομή»…

Αναλυτικά στο άρθρο:
«Το κίνημα Μίκη: Ο ακραίος αμοραλισμός και τυχοδιωκτισμός»
http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?p=26763#26763

Τώρα ο Μίκης υιοθετεί αυτό το καθεστώς: Να κάνει κάθε σπίθα ό,τι θέλει. Δηλαδή το «μέρος» να υποκαθιστά το «όλο», ακριβέστερα να διασπά το «όλο» σε τεμάχια που μπορεί και να αλληλοσυγκρούονται…

Βεβαίως αυτό το αθροιστικό σύνολο ανεξάρτητων τεμαχίων ΕΝΙΣΧΥΕΙ ακόμα πιο πολύ το βοναπαρτιστικό ΚΕΝΤΡΟ: Το Μεσσία Μίκη.

Το Α και το Ω της κεντρικής παρέμβασης θα είναι ο Μίκης, όπως και τώρα.




Μπορεί οι «σπίθες» να κάνουν ό,τι θέλουν αρκεί να μην αμφισβητήσουν τις ιδεολογικές πλάκες του Μωυσή και τον ιδρυτή τής «κίνησης» των «σπιθών».

Αυτό λέει ο Μίκης και στο νέο οργανωτικό τρικ: «Παίξτε όσο θέλετε, αλλά τα ιδεολογικά, πολιτικά και οργανωτικά ηνία τα έχω εγώ. Δεν σας άρεσε η παλιά οργανωτική συνταγή που σας έδωσα, τώρα σας δίνω καινούργια. Αύριο μπορεί να αλλάξει και αυτή»!!!!

Το θλιβερό είναι ότι κάποιοι θριαμβολογούν για τη «μεταλλαγή» του Μίκη!!!

Καμία μετάλλαξη δεν έγινε, ούτε μπορεί να γίνει: Ο Μίκης παραμένει ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ρυθμιστής της ιδεολογίας, της πολιτικής και της ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ των «σπιθών»: Ανάλογα με τις ανάγκες της στιγμής θα ρίχνονται και οι ζαριές, δηλαδή τα ποικίλα παραπολιτικά και οργανωτίστικα δολώματα…

Αν χρειαστεί που δεν το πιστεύουμε (η κίνηση δεν θα γίνει μαζικό κίνημα με τέτοια τεχνάσματα) θα αναλύσουμε διεξοδικά και το οργανωτικό ζήτημα…


Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες