Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
ΒΑΤΡΑΧΙΑ στη Μικρόπολη

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Ηλίας Σιαμέλας
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 20, 2011 7:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΒΑΤΡΑΧΙΑ στη Μικρόπολη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
ΒΑΤΡΑΧΙΑ στη Μικρόπολη



{Σχέδιο για μια τραγωδία}.
(Με αφορμή την Είδηση για κατασκευή Φυλακών και Χώρου Διαχείρισης Βιομηχανικών Αποβλήτων, στην ήδη ρημαγμένη, και δηλητηριασμένη απΆ τη ΔΕΗ, περιοχή της Μεγαλόπολης Αρκαδίας).


«Πέτρες μουχλιασμένες, τοίχοι δίχως αντίλαλο
Σας αποφεύγω μΆ ένα χαμόγελο
Εδώ πεθαίνει μια πόλη»

Paul Eluard, (ελεύθερη μετάφραση-παράφραση)



ΠΟΙΗΤΗΣ
Στίχοι θανάτου, σε φόντο γλαφυρό
Ας με κοιτάζουν κάποιοι με μάτι βλοσυρό

Είναι άψογο το σκηνικό
Μια ομάδα με ύφος κουρδιστό
ΑπΆ εδώ οι άχρωμες φωνές
ΑπΆ εκεί οι κίτρινες κραυγές
«Εμπόροι», «δικηγόροι» και «ντοτόροι»,
Γνωστοί κι άγνωστοι κι ανόμοιοι
Κλέφτες, δημοτικάριοι και πολιτικάριοι
Κι άλλοι φιλντισένιοι σαλιγκάριοι
Κατάστηθα βροντάνε τΆ άρματά τους,
Με χρήμα λαδώνουν τα όνειρά τους
Πλούσιο φιδόκρασο η τσότρα τους κερνά
Σε φέρετρα, σε βάραθρα απάτητα κυλά

ΠΟΛΙΤΙΚΑΡΙΟΣ
¶ντε μια πόλη να πανωπροικίσουμε παιδιά,
Με φυλακές και σκουπίδια αχνιστά
Μα κι ελάχιστα απόβλητα πυρηνικά
Τι είνΆ αυτά, μπροστά στα κέρδη τα πλατιά;

ΔΗΜΑΡΧΑΡΙΟΣ ή (κατΆ επάγγελμα, Ντοτόρος)

Εγώ βρε παιδιά, τι να κάνω και πώς να τα πω
Καλά να τα έχω, με το «μπακάλη» και το «γιατρό»
Ας βάλω τους άλλους να ομιλούν
Τους κραδασμούς, όλοι μαζί, νΆ απορροφούν


1 0ς ΔΗΜΟΤΙΚΑΡΙΟΣ,
(Ψηφίζει κατά συνείδηση)

Οι φυλακές; Οι φυλακές κάνουν καλό
Στην τσέπη τη δικιά μας, μα και στο λαό
Μια και οι φυλακισμένοι, στη ρύπανση θα μπουν
Διπλό το όφελος, αφού χρόνια λιγότερα θα ζουν

2 0ς ΔΗΜΟΤΙΚΑΡΙΟΣ, (ΠΑΣΟΚΑΡΙΟΣ)
Έλα πιστέ, δικέ μας σύντροφε καλέ
Μαζί μας θα εύρεις χρήμα και λουφέ
Εμείς, εμείς στα πράματα αν θάρθουμε
Αμέσως σε δουλειά θε να σε βάλουμε

3 0ς ΔΗΜΟΤΙΚΑΡΙΟΣ, (ΚΚΕΔΑΡΙΟΣ)
Εγώ, εγώ κι ο λαός, κάλλιο να ψηφίσουμε λευκό
Το χρώμα τΆ ανοιχτό, θα κάνει τις φυλακές σχολειό
Βαρέθηκα να χρωματίζω τον κόσμο ερυθρό
Γι αυτό κι εγώ ορκίζομαι στο χρώμα το λευκό
Εξ άλλου το ίδιο και η Ντόρα μας δεν κάνει;
Όταν, λευκή ρίχνει την ψήφο της, σαν παραγάδι;

ΟΜΑΔΑ, («εμπόρων», «δικηγόρων» και «ντοτόρων»)
Ω, πω – πω, τΆ απόβλητα, τις φυλακές,
Στο πορτοφόλι μας να κρύψουμε μαθές
Τραλαλά, τριαλαλό, μπείτε όλοι στο χορό,
Νέοι, γέροι, και οι λοιποί με το στανιό

ΧΟΡΟΣ, (σαν αντίφωνο)
Λεφτά καυτά θα μπουν στην πόλη μας,
Κι άνετοι θα ζήσουμε στην όχτη μας
Μες τΆ απορρίμματα θα κάνουμε σεργιάνι,
Και τι μας κόπτει; Και τι μας νοιάζει;
Εμείς να είμαστε καλά, να φέρεστε καλά,
Μες της χαβούζας τα ήρεμα νερά
Τι κι αν έγκλειστα λασπόσιτα βατράχια,
θα γίνουμε μετά;
Τραλαλά, τριαλαλό, μπείτε όλοι στο χορό,
Νέοι, γέροι, και οι λοιποί με το στανιό

ΟΜΑΔΑ, («εμπόρων», «δικηγόρων» και «ντοτόρων» ) - Επανέρχεται

Ω, πω – πω, τΆ απόβλητα και τις οσμές,
Στο κατωκοίλι μας να κρύψουμε μαθές
ΕξΆ άλλου, «Όπου υπάρχει καθεστώς βρωμιάς,
Κυλάει μπόλικος παράς»
Τραλαλά, τριαλαλό, μπείτε όλοι στο χορό,
Νέοι, γέροι, και λοιποί με το στανιό

ΔΥΟ Ή ΤΡΕΙΣ ΞΕΝΟΦΕΡΤΟΙ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟΙ, (απευθυνόμενοι στους ντόπιους)

Ω, πω – πω, τις φυλακές, τις φυλακές;
Στο πετραχήλι σας να κρύψετε μαθές
Τραλαλά, τριαλαλό, μπείτε όλοι στο χορό
Νέοι, γέροι και οι λοιποί με το Σταυρό!

ΠΟΙΗΤΗΣ, (απολογούμενος)

Μια άγνωστη καμπάνα στΆ αφτιά μου γουργουλίζει,
Είναι γιορτή, είναι νεκρών ταφή, κανένας δε γνωρίζει
Οι άνθρωποι έχουνε διάφορες φωνές,
Πολλοί λυπούνται, κι άλλοι έχουνε χαρές
Μα εγώ τον πόνο στα σπλάχνα μου θα βάλω,
Και με την πένα μου την αγωνία μου θα βγάλω
ΣΆ έναν κρανίου τόπο τα παιδιά θα μαραθούν,
Και της φυλακής τα δόντια στην ψυχή τους θα βρεθούν

ΠΟΙΗΤΗΣ,
(σκεπτόμενος)

Υπάρχουν χαλασμένοι άνθρωποι στην πόλη;
Με το ίδιο το κεφάλι, είτε είναι ο μπαμπάς, είτε η πόρνη;

Παρώρεια Αρκαδίας,
Σάββατο 20 Αυγούστου 2011

Επιστροφή στην κορυφή
ΡΕΠΟΡΤΕΡ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 23, 2011 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Οι φυλακές μας έλειπαν…*

Του Ηλία Σιαμέλα




« Εδώ έρμα βουνά, χωράφια δίχως
ανθρώπους,
δίχως άλογα, μόνο περιφράγματα
αγκάθια και άδεια γη…
Στον τόπο μου σύρματα πλέγματα,
συρματοπλέγματα…»

Πάμπλο Νερούντα


ΑπΆ το παράθυρό μου βλέπω ένα ελλειπτικό φεγγάρι. Είμαι στην περιοχή της Μεγαλόπολης κι είνΆ ακόμη χειμώνας. Ο ύπνος δεν έρχεται να με πάρει. Διαβάζω τη νιόφερτη «Αναγέννηση» και μελαγχολώ. Οι ποταμοί των «συνεντεύξεων» με πνίγουν. Μα είναι δυνατόν; «…Αναγκαίο να γίνουν οι φυλακές στη Μεγαλόπολη, θα έρθουν οι δικηγόροι, οι γονείς, η σύζυγος, τΆ αδέλφια και οι συγγενείς του φυλακισμένου, θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας, θα αυξηθεί η κίνηση στην αγορά…». «… Οι φυλακές θα είναι σύγχρονες, μικτές δυναμικότητας 300 εγκλείστων, με 200 άτομα προσωπικό. Στις προσλήψεις θα ισχύσει το κριτήριο της εντοπιότητας..».

Αυτά διαβάζω κι ανατριχιάζω. Δεν ξέρω, αλλά μια ύπουλη ναυτία με κατατρώει.

Ζούμε στον χωρίς όρια αιώνα των ένοχων ονείρων. Είμαστε ανάμεσα στα σαγόνια μιας λογικής, που όλα τα βλέπει αναλώσιμα. Να πουλήσουμε τα σώματά μας, είναι κι αυτό μια κάποια λύση. Όλα υποτάσσονται στο σύγχρονο ψυχόδραμα, της με κάθε τρόπο αναζήτησης πόρων και χρήματος. Είμαστε έτοιμοι να κακοποιήσουμε την ήδη κακοποιημένη περιοχή μας, νΆ ασχημονήσουμε απέναντι σε μια μικρή κοινωνία, να ποδοπατήσουμε αξίες, να μπούμε σε συρματοπλέγματα, σε αγκαθερούς φράχτες. Αρκεί να αυξηθεί η κίνηση στην αγορά και να γίνουν και κάποιες προσλήψεις…

Ακόμη δεν έχουμε μετρήσει τους νεκρούς μας από τη ρύπανση των εργοστασίων της ΔΕΗ. Ακόμη δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τις πληγές, την οικολογική καταστροφή, τις χαβούζες, την εκτροπή του Αλφειού και προχωράμε πάρα πέρα. Κατρακυλάμε στον κατήφορο, στη μολυσμένη γούρνα, σε μια μη αναστρέψιμη κατάσταση, όπου τα σάπια συμφέροντα θα διαπλέκονται εσαεί με τις κούφιες προσδοκίες κενών ανθρώπων, εκεί όπου η επιβίωση η δική μας και των παιδιών μας θα εξαρτάται από τα χρήματα που θα φέρνει ο κακούργος, ο δεσμοφύλακας, ο γορίλας, ο βαρυποινίτης, ο συγγενής του ναρκομανή και αύριο ίσως κι ο δήμιος της γκιλοτίνας.

Καημένη πολιτεία, κατακαημένη χώρα. Πατρίδα του χαμένου ορίζοντα.

Αχ, καταραμένο απόθεμα λιγνίτη. Καταραμένο απόθεμα πολιτικής λεηλασίας.

Καταραμένο απόθεμα κοινωνικής απληστίας. Καταραμένο απόθεμα της πιο βρώμικης «ανάπτυξης» που έχει γνωρίσει ο τόπος.


Αλήθεια άνθρωποι εκλεγμένοι, αυτή η παντέρημη μικρή πόλη, τι σας φταίει και θέλετε να την συρματοπλέξετε; Γιατί; Δεν της αρκούν τα τόσα βάσανά της; Γιατί θέλετε να φέρετε τα κάτεργα των φυλακών σε μια περιοχή με μηδέν εγκληματικότητα; Γιατί δε ζητάτε να χτιστούν στις μεγάλες πολιτείες των ακάθαρτων, εκεί όπου κλώθουν οι πολιτικοί εξουσιαστές και μεγαλομασόνοι;

Γιατί άνθρωποι εκλεγμένοι να μην ξέρετε, ότι πέρα από τις λογικές των γκέτο των φυλακών και των ιερόσυλων της ΔΕΗ, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές προτάσεις για μια ήπια και ανθρώπινη ανάπτυξη, όπου θα επανενωθεί ο άνθρωπος με το φυσικό του περιβάλλον και τον πολιτισμό, όπου θα αναγεννηθεί το κοινοτικό πνεύμα, όπου θα αναδιοργανωθεί η παραγωγή στη βάση της τοπικότητας;

Και για να κάνουμε μια καλή αρχή, μια και τελευταία ακούγονται πολλά για τη «Γιωργάκειο» …συμμετοχική δημοκρατία, γιατί δε ζητάμε η τοπική «αυτοδιοίκηση» να περιέλθει στους ίδιους τους πολίτες; Γιατί δε ζητάμε να επανέλθει η πραγματική δημοκρατία σε τοπικό τουλάχιστον επίπεδο; «Δημοκρατία σημαίνει, οι αρχές να έχουν αναδειχθεί με κλήρωση και ολιγαρχική, να έχουν αναδειχτεί με εκλογές». Αυτά έλεγε κάποτε ο Αριστοτέλης και πρέπει να τα σκεφτούμε καλά. Η κοινοβουλευτική ολιγαρχία και οι εκλεγμένοι πολιτικοί εξουσιαστές, πέρα από τα μύρια όσα δεινά επισώρευσαν στην πόλη, πέρα από τα άδεια χωριά, τα «χωράφια δίχως ανθρώπους», τη διάβρωση της συνείδησης συμπολιτών μας, ετοιμάζουν «τα σύρματα, τα πλέγματα, τα συρματοπλέγματα» και τις νέες φυλακές. Εκεί θα μας κλείσουν ουσιαστικά όλους, αν δεν αφυπνιστούμε!

Τρίτη, 10 Φεβρουαρίου 2004


* Το άρθρο αυτό γράφτηκε στις 10 Φεβρουαρίου 2004 και δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα «Αναγέννηση» της Μεγαλόπολης.
Τότε, οι «ηγεμόνες» της πόλης, «ευγενικοί» και «γενναιόδωροι» απέναντι στΆ αφεντικά, «προσπάθησαν», χωρίς επιτυχία, να φέρουν τις φυλακές δίπλα στα σπίτια μας.
Σήμερα, η παπανδρεοποιημένη χολέρα, που απΆ ότι φαίνεται «έχει χρήματα» μόνο για να χτίζει καινούργιες φυλακές, καθώς και οι νέοι περιφερειακοί εξουσιαστές, με τη «δολιότητα υστερικού ευνούχου», ασήμαντοι και μικροσκοπικοί, μέσα στο νεφελώδες εξάμβλωμα του «Καλλικράτη», βιάζονται όσο ποτέ να εκτελέσουν το «έργο».
¶ραγε οι νέοι τοπικοί «άρχοντες» της Μεγαλόπολης θΆ αντισταθούν ή θα βοηθήσουν και αυτοί στο πήξιμο του «ελκυστικού» τυριού, για τη φάκα της κατοχικής κυβέρνησης του Νέου Τσολάκογλου;**
Ίδωμεν!!!


** Γ. Τσολάκογλου: Αντιστράτηγος του Ε.Σ. Πρόεδρος της πρώτης κατοχικής κυβέρνησης (1941-1942). Μετά την απελευθέρωση καταδικάστηκε από ειδικό δικαστήριο δοσίλογων, σε θάνατο.

Μεγαλόπολη, 29.7.2011
Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες