Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΘΥΜΙΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 15, 2010 5:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
ΕΡΝΤΟΓΑΝ: Απόσπασε και την «υπογραφή» του Μίκη!



Οφείλουμε να βγάλουμε το καπέλο μας στον Τούρκο ηγέτη Ερντογάν. Είναι ηγέτης μεγάλης πνοής: Με σαφείς στρατηγικούς προσανατολισμούς για την οικοδόμηση ενός ισχυρού «νέο-οθωμανικού», ιμπεριαλιστικού κράτους και με μεγαλοφυείς τακτικούς ελιγμούς.

Ο Τούρκος ηγέτης αξιοποίησε, με την απαράμιλλη εκείνη μαεστρία που χαρακτηρίζει τους ηγέτες μιας ανερχόμενης δύναμης, την κρίση του πλανητικού ιμπεριαλισμού και τον ανταγωνισμό των ισχυρών δυνάμεων για να:

α). Έρθει στην Ελλάδα σαν κυρίαρχος Σουλτάνος.

β). Βάλει την τελική σφραγίδα στην κατοχή του μισού Αιγαίου και την οικονομική συνδιαχείριση των πετρελαίων του Αιγαίου υπό την αιγίδα του ΝΑΤΟ.

Δηλαδή ήρθε σε ένα ΝΑΤΟϊκό προτεκτοράτο, σε μια κατεχόμενη Ελλάδα από το ΔΝΤ, ως ανεξάρτητη και ισχυρή ιμπεριαλιστική δύναμη και ΟΧΙ ως κατεχόμενη από τους Αμερικανούς, όπως η Ελλάδα!!!

γ). Ανοίξει, καταλυτικά, το δρόμο για τη μελλοντική «τουρκοποίηση» και «αρπαγή» της Θράκης!!!


δ). Υπογράψει στρατηγικές παραγωγικές επενδύσεις με τη μεγάλη δύναμη της Ρωσίας, εκμεταλλευόμενος, κατά τον καλύτερο τρόπο τους διεθνείς ανταγωνισμούς, αδιαφορώντας για δυσαρέσκειες και τις αντίθετες βουλές των Αμερικανών.

Η κατασκευή πυρηνικού εργοστασίου με τους Ρώσους είναι ιστορικό γεγονός καταλυτικής σημασίας που δείχνει το πόσο δυναμισμό κρύβει μέσα της η ιμπεριαλιστική Τουρκία και πόσο ισχυρό πολιτικό ηγέτη έχει αυτός ο ιμπεριαλισμός…

Και μόνο αυτά δείχνουν το ιστορικό βεληνεκές του Ερντογάν, το τεράστιο ηγετικό του μέγεθος, καθώς και το μικρό μέγεθος των σάπιων και ιστορικά χρεοκοπημένων αστικών ηγετίσκων της Ελλάδας, αλλά και της Ευρώπης.

Φυσικά, οι μεγάλοι ηγέτες γνωρίζουν να σφετερίζονται και να εμπορεύονται τα πάντα: [b]Ακόμα και τα ιστορικά σου σύμβολα, τις λαϊκές, αγωνιστικές περγαμηνές, στο όνομα πάντα της «φιλίας» και της «ειρήνης» (χιλιάδες τα παραδείγματα).[/b]

Αυτό έκανε ο Ερντογάν και με το Μίκη. Ζήτησε να αποσπάσει τη συμβολική υπογραφή του στην επέλασή του στη χώρα μας ΚΑΙ το πέτυχε.

Στήθηκε και το ανάλογο συμβολικό τελετουργικό: Φωτογραφίες και όλα τα ΜΜΕ για να αποθανατίσουν το Μίκη μεταξύ του Σουλτάνου και του πρωθυπουργού της κατοχής μας!!!

Αυτός ο θεαματικός, τελετουργικός συμβολισμός είναι τεράστιας ιστορικής σημασίας.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ο Μίκης νομιμοποιεί και επικυρώνει στην πράξη το ΕΓΚΛΗΜΑ που διαπράχτηκε εναντίον της Ελλάδας, στο όνομα μια μεγάλης απάτης: Της «ελληνοτουρκικής φιλίας» και της «ειρήνης στο Αιγαίο»!!!

Απάτη πολλαπλή:

ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΤΗ:

Η φιλία μεταξύ του ελληνικού και τούρκικου λαού δεν περνάει ΠΟΤΕ μέσα από το ΝΑΤΟ και από τα καπιταλιστικά κατεστημένα της Τουρκίας και της Ελλάδας: Αυτά τα κατεστημένα δολοφονούν τους λαούς, τους αφιονίζουν με εθνικιστικά μίση αλληλοσπαραγμού τους, τους εξαπατούν, τους εξοντώνουν οικονομικά και κοινωνικά, τους εξαθλιώνουν κακουργηματικά για να τους χρησιμοποιούν, όταν κρίνουν, τον ένα λαό εναντίον του άλλου.

Αν είναι δυνατόν να μη το γνωρίζει αυτό ο Μίκης και να ζητεί τη φιλία των λαών από τα χέρια του θηριώδους εκφραστή του τούρκικου ιμπεριαλισμού, Ερντογαν, καθώς και από το «πιόνι» των Αμερικανών, τον Πρωθυπουργό που οδήγησε συνειδητά την Ελλάδα στη δικτατορία του ΔΝΤ…

Αν είναι δυνατόν να ευλογεί ο Μίκης την κατοχή της Ελλάδας και το ΝΑΤΟϊκό προτεκτοράτο, στο όνομα της «φιλίας των λαών»: ΤΟ ΝΑΤΟ σπέρνει παντού σφαγές, αλληλοσφαγές, πτώματα και στάχτες…

ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ:

«Ειρηνικό Αιγαίο» δεν μπορεί ποτέ να υπάρξει, κάτω από την μπότα του ΝΑΤΟ, όταν η Ελλάδα έχει παραχωρήσει τα εθνικά της κυριαρχικά δικαιώματα συνολικά στο ΝΑΤΟ και κατά το ήμισυ στην Τουρκία.

Όταν μιλάει ο Ερντογάν και ο δικός μας δούλος για «ειρηνικό Αιγαίο» εννοούν, ως «ειρήνη», την απρόσκοπτη εκμετάλλευση του Αιγαίου, εννοούν, την καταστροφή του Αιγαίου: Την «ειρήνη» εξόρυξης και εκμετάλλευσης, από τους διεθνείς ληστές, του Πετρελαίου…

Ο Μίκης παγιδεύτηκε (ο παμπόνηρος Ερντογάν τον παγίδευσε) και έγινε «σκηνικό» στη σκηνοθεσία της μεγάλης απάτης και των ιστορικών εγκλημάτων κατά της Ελλάδας.

Πριν από λίγες ημέρες, έγραφε, μεταξύ άλλων, ο Μίκης εδώ:
http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=4437



«Παρ’ ό,τι υπήρξα και παραμένω οπαδός της ελληνοτουρκικής φιλίας, εν τούτοις πρέπει να πω ότι με φοβίζει αυτή η αιφνίδια σύσφιξη των κυβερνητικών σχέσεων, οι επαφές υπουργών και άλλων παραγόντων, οι επισκέψεις στην Κύπρο και η έλευση του Ερντογκάν. Υποψιάζομαι ότι πίσω απ’ αυτά κρύβεται η αμερικανική πολιτική με τα ύποπτα σχέδιά της, που αφορούν τον γεωγραφικό μας χώρο, την ύπαρξη υποθαλάσσιων κοιτασμάτων, το καθεστώς της Κύπρου, το Αιγαίο, τους βόρειους γείτονές μας και την αλαζονική στάση της Τουρκίας, με μόνο εμπόδιο την καχυποψία και την εναντίωση του ελληνικού λαού…»

Άλλαξε τίποτα από όλα αυτά και ευλόγησε ο Μίκης την «ελληνοτουρκική φιλία» του Ερντογάν, του Γιωργάκη και των Αμερικανών;

Και γιατί, αφού δέχτηκε την πρόσκληση Ερντογάν, δεν τα κατάγγειλε μπροστά του, όλα αυτά που έγραψε πριν από λίγες ημέρες;

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ είναι μεγάλη…
Επιστροφή στην κορυφή
Στέφανος Ληναίος
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 15, 2010 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
O…ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΕΡΝΤΟΓΑΝ !!



Η επίσκεψη της πρωτοφανούς κουστωδίας Ερντογάν,στην Αθήνα,
ήταν μια γοητευτικότατη,«αδελφική», στάχτη στα μάτια του κόσμου,με ένα και μοναδικό σκοπό:


Τον εξωραισμό της Τουρκίας, για την ευκολότερη είσοδό της στην Ε.Ε. και τη νομιμοποίηση της κυριαρχίας της στα Βαλκάνια,τη Μεσόγειο και την ευρύτερη περιοχή της.

Και,δυστυχώς ,το πέτυχε. Τόσο αποτελεσματικά που κάποιος πολύ
γνωστός αμερικανοθρεμένος δημοσιογράφος πρότεινε, από τώρα τον κ.Ερντογάν για το επόμενο…Νόμπελ Ειρήνης..!!


Μια γρήγορη ματιά στα γεγονότα των τελευταίων ετών και μια σύντομη αποτίμηση των «μεγάλων» λόγων αλλά και των 21 υπογραφών,αυτής της «ιστορικής»,όπως την αποκάλεσαν μερικοί,επίσκεψης στην Αθήνα,το αποδεικνύει.

Μείωση εξοπλισμών που δεν έγινε..
Μείωση έντασης που δεν θα γίνει..
Κοινή αξιοποίηση του Αιγαίου που ξέρουμε όλοι ότι έχει ήδη ρυθμισθεί=Από 20% Ελλάδα & Τουρκία και 60% Η.Π.Α.!
Παραβιάσεις που θα συνεχισθούν & με δική μας..βούλα.!!
Προβλήματα «μειονοτήτων» Θράκης που παραμένουν άλυτα..
Σε «Βόρεια & Νότια» Κύπρο,που επιμένει ο κ.Ερντογάν.
Οικονομικές συμφωνίες για 20% Ελληνικές εξαγωγές στην Τουρκία και 60% Τούρκικες εισαγωγές στην Ελλάδα.
Αμοιβαία και ταυτόχρονη μείωση μερικών ακραίων θέσεων στα σχολικά μας βιβλία που η ομάδα Ρεπούση-Δραγώνα έχει ήδη ξεκινήσει παραχαράσσοντας την ιστορία μας,ενώ στα Τούρκικα βιβλία,η Σάμος είναι πάντα.. Τούρκικη..!!


Αν όλα αυτά τα συνδιάσουμε με τις νεοοθωμανικές,Αυτοκρατορικές διακηρύξεις του προκλητικού Τούρκου Υπ.Εξ.κ.Νταβούτογλου,
που ΟΥΔΕΙΣ τόλμησε να υπενθυμίσει στον κ.Ερντογάν...


Με τις ήδη ΠΟΥΛΗΜΕΝΕΣ εκτάσεις στο Αιγαίο και τη Θράκη στις μεγάλες ξένες, παντοδύναμες,εταιρείες,για τις οποίες ΟΥΔΕΙΣ τηλε-αναλυτής μίλησε...

Με το ξαφνικό πάθος για Ελληνοτουρκική φιλία του πάλαι ποτέ "επαναστάτη" Κον Μπετίτ και νυν κολώνα του ΝΑΤΟ στη διάλυση των Βαλκανίων,προπαγανδιστή του Σχεδίου Ανάν, μόνιμου επισκέπτη στην κατεχόμενη Κύπρο & μονίμως ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ από την ομάδα Σόρος κλπ...

Με την τραυματική εμπειρεία μας,από την ΕΞΟΝΤΩΣΗ μας,
όταν παλεύαμε το 1988-92,με την Επιτρ.Ελλ.Τουρκ.Φιλίας
στηριγμένη στους λαούς μας και όχι ΣΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ τους..

Με το κερασάκι του Πολιτισμού στην τούρτα μας: Μια και θα φάμε στο ΔΙΟΝΥΣΟ, ας ανέβουμε λίγο και στο σπίτι του Μίκη, εντελώς ξαφνικά, αφού είναι εκεί, δίπλα...

…καιτο συμπέρασμα βγαίνει αμέσως: Στόχος επετεύχθη:

1.- ΕΞΩΡΑΙΣΜΟΣ για να μπουν τα 80 εκατομμμύρια
Τούρκων στην Ε.Ε.


2.- ΚΥΡΙΑΡΧΗ δύναμη η Τουρκία σε Βαλκάνια & Μεσόγειο..

3.- ΜΕΣΙΤΗΣ καλοπληρωμένος η Ελλάδα..


….. Δ υ σ τ υ χ ώ ς ...
Επιστροφή στην κορυφή
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 15, 2010 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Κύριε Μίκη ντρέπομαι..
Πηγή:
http://citypress-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_5698.html#more




Κύριε Μίκη ντρέπομαι..

Σας άκουγα μικρός και έπαιρνα θάρρος από τους στίχους σας όταν με έδιωξαν από το σπίτι μου οι Τούρκοι. Σας άκουγα και έδινα όρκους αγώνα για να μην παραιτηθώ ποτέ από την δημοκρατική διεκδίκηση της επιστροφής μου στην πατρογονική μου εστία. Η Αγανάκτηση μου είναι μεγάλη κύριε Μίκη ..


Λιώνει η ψυχή μου.. το έζησα το είδα και ας μην το πιστεύα... υποδεχθήκατε και τιμήσατε ως ειρηνοποιό αυτόν που δεν με αφήνει να πάω στο σπίτι μου και δεν με αφήνει να βάλω ένα τριαντάφυλλο στον τάφο των δικών μου ανθρώπων.

Κύριε Μίκη το κύρος και οι κάλπικες υποσχέσεις των πολιτικών έχουν σταματήσει να...υπάρχουν στο νού μας εδώ και καιρό. Ο Πνευματικός κόσμος όμως ήταν το ηθικό ντοπάρισμα όλων εμάς των αδικημένων. Τώρα που μας γύρισε και αυτός την πλάτη μάς έμεινε μόνο ο θεός σε τούτη την άδικη κοινωνία.

Έχει ξεθωριάσει η περηφάνια της καταγωγής μου και μαζί της η κάθε μου ελπίδα στο βάθος της ψυχής μου .Η Ελλάδα πέθανε μέσα μου ως κάτι το υπαρκτό

Μου έχει μείνει μόνο η ιδέα
και η ανάμνησή της ως η μόνη μου επαφή με τον Ελληνισμό του πολιτισμού των αρχών και της Δημοκρατίας.

Αδέρφια Ελλαδίτες κουράγιο.


Το μόνο που μας θυμίζει πλέον Ελλάδα είναι οι εικόνες του μυαλού μας. Μόνη μας ελπίδα είναι ο Θεός..

Ένας ξεπουλημένος και ξεχασμένος από όλους ανέκαθεν


Έλληνας Κύπριος
Επιστροφή στην κορυφή
Κλεοξάνθη
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 12:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Τι συμφορά το γήρας! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Τι συμφορά το γήρας!

Ας θυμηθούμε (επιεικώς) τη φράση του Ντε Γκωλ:

Quel désastre, la vieillesse!
Επιστροφή στην κορυφή
ΘΑΛΕΙΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 11:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Η «ευδαιμονία» της Ελληνοτουρκικής «φιλίας»

Αυτά που έφτυνε μέχρι χθες νομιμοποίησε τώρα ο Μίκης. Κρίμα τις επιστολές που έστελνε στη Δραγώνα…
Η «ευδαιμονία» της εξουσίας πάντα υποτάσσει την «ευδαιμονία» του υστερικού «Εγώ», ακριβώς γιατί έχουν κοινή ρίζα: την εξουσία του ειδώλου…




Η ανάγκη για κρυφά σχολειά είναι πλέον επιτακτική

Πηγή:
http://paideia-gr.blogspot.com/


Τί να σχολιάσει κανείς από την φωτογραφία; Την ηδονική έκφραση της υπουργού, για την επιβεβαίωση σε λέσχη Μπίλντεμπεργκ και ΗΠΑ, του πόσο πιστή στις επιταγές τους είναι; Ή το καρτελάκι με τις δύο σημαίες που φέρει με καμάρι, δείχνοντας συμβολικά πόσο ευτυχισμένη την κάνει η τουρκική κυριαρχία; Ή το γεγονός πως η τουρκάλα ομόλογός της, προφανώς σοβαρός άνθρωπος, δεν φοράει αντίστοιχο καρτελάκι, καθώς δεν δέχεται να γελοιοποιηθεί για να φανεί "καλή" σε κανέναν; Καταλαβαίνετε τώρα γιατί λέμε από καιρό πως το βιβλίο του Κολιόπουλου, για την Στ΄ Δημοτικού δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορηθεί; Θα το αναθέσουν σε άλλους, πιο "φιλειρηνιστές" ιστορικούς, φίλους, μαθητές ή συνεργάτες σίγουρα της κας. Δραγώνα, όπως υπαινίσσεται και το πρες, από όπου πήραμε την φωτό! Εμείς πιστεύουμε πως η Ιεραρχία πρέπει σήμερα, όχι στον μέλλον, να δημιουργήσει "κρυφά σχολεία", αν δεν συναινεί και αυτή στον απόλυτο αφελληνισμό τον οποίο επιβάλλει πλέον - και χωρίς φερετζέ- το ΠΑΣΟΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
Θεοδρόμος
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Προσοχή στα "ινδάλματα"... Η παλιμβουλία αυτή ξανα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Για τον "εθνικό" μας μουσικοσυνθέτη, που μας πίκρανε τόσο πολύ, καλά που είναι και το INTERNET Αυτό δεν ...ξεχνά και αποτυπώνει συμπεριφορές. Διαβάστε τι ανέσυρα και θα καταλάβετε καλά τι εννοώ. Τα λέει όλα!
Μακάρι ο Θεός να του δίνει σώας τας φρένας , ψυχική υγεία και μετάνοια, όπως το ίδιο ευχόμαστε και για μας ...
Theodromos


ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ
του Ιερομονάχου Αρτέμιου Γρηγοριάτη
29 Μαΐου/11 Ιουνίου 2000

http://www.agioros.com/ivirwn/grigoriou/art_8eod.htm

Αγαπητέ μου κ. Μίκη Θεοδωράκη,
Χαίρετε εν Κυρίω.

Είμαι ένας Αγιορείτης ιερομόναχος που με τη χάρι του Θεού και την ευχή του Γέροντα μου εγκαταβιώνω στην Ιερά Μονή Οσίου Γρηγορίου πάνω από είκοσι χρόνια. Ανήκω στην ασυμβίβαστη γενιά τού ’70 κι έζησα ως το μεδούλι με πολλούς άλλους τα φοβερά γεγονότα της Χούντας, του Πολυτεχνείου και της μεταπολίτευσης.

Ανέκαθεν έτρεφα πολλή εκτίμηση, αγάπη και σεβασμό προς το πρόσωπο σας για τα όσα προσφέρατε στον ελληνικό χώρο και προ πάντων στον καλλιτεχνικό χώρο, πέραν πολιτικών πεποιθήσεων. ΄Οπως κάθε ΄Ελληνας, αναγνωρίζω κι εγώ τον πολύμοχθο αγώνα σας, για να δει ο πολυπαθής λαός μας μέρες καλύτερες. Ανήκετε νομίζω και σεις, ανεξαρτήτως κόμματος, στο χορό των μεγάλων εκείνων καλλιτεχνών, του Ξυλούρη, της Φαραντούρη, του Καμπανέλλη, της Έλλης, της Αλίκης, της Τζένης και της Μελίνας που μας παρηγορούσαν ιεροκρυφίως στα δίσεχτα χρόνια της χούντας, όταν όλα τάσκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά. Το επαναστατικό φρόνημα της περιόδου εκείνης έθρεψε το δένδρο της ελπίδας και κυοφόρησε τη δημοκρατία και την ελευθερία μας. Εσείς πρωτοπόρος μας θυμίσατε ότι “του ΄Ελληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υποφέρει”.

΄Ολα αυτά τα όνειρα ανασύρατε πάλι το 1999, ασυμβίβαστος πάντα, στο ίδιο μοτίβο, στη διαμαρτυρία για τον χειμαζόμενο λαό της Σερβίας. Αντήχησαν πάλι με νέο παλμό τα παλαιά τραγούδια, ενώ σας περιστοίχιζαν παλαιοί και νέοι καλλιτέχνες, σαν τον Μητροπάνο, τη Γαλάνη και τον Μακεδόνα, που εύστοχα τραγουδούν τα πάθια και τους καημούς του νεοέλληνα.

Κι εγώ με τη σειρά μου, πιστός επαναστάτης και ασυμβίβαστος ΄Ελληνας σε κάθε κοινωνικό κατεστημένο, αξιώθηκα χάριτι Θεού να είμαι μοναχός από το 1979, δικαιώνοντας μέσα μου τους πόθους και τα όνειρα μιας αξέχαστης εποχής.

Ενώ λοιπόν αποτελείτε για μένα μεγάλο σύμβολο και δυναμικό εμπνευστή στην όλη πορεία μου, κατά τα τελευταία γεγονότα της συνθήκης Σέγκεν, όπου σείεται το πανελλήνιο, λυπάμαι που το γράφω, δεν φανήκατε σαν άλλοτε, ασυμβίβαστος επαναστάτης. Συμπορευθήκατε με όλη τη συγχορδία κάποιων δημοσιογράφων ή καλλιτεχνών, που άλλοι εκ πεποιθήσεως, άλλοι εκ σκοπιμότητος, άλλοι εξ ανάγκης και άλλοι κατόπιν πιέσεων θεώρησαν το θέμα των ταυτοτήτων απλά πολιτικό, όχι ζωτικό, όχι κοινωνικό, όχι ελληνικό, με συνέπεια τη συκοφαντία και τη σπίλωση ιερωμένων, καθώς και την ειρωνεία προς την Εκκλησία. Μαχαίρι στην καρδιά ήσαν οι χαρακτηρισμοί χομεϊνισμός και θεοκρατία προς την Εκκλησία και την Ιερά Σύνοδο. Ειλικρινά δεν περίμενα, από σας τουλάχιστον, να συμπορευθείτε έτσι με την εξουσία, περιφρονώντας την ελληνορθόδοξη παράδοση που τόσο άξια υμνήσατε.

Ξέρετε τι σημαίνει συνθήκη Σέγκεν; Ξέρετε τι σημαίνει παγκοσμιοποίηση; Ξέρετε τι σημαίνει ηλεκτρονικό φακέλλωμα; Σημαίνει να σε δένουν χειροπόδαρα και να λες και φχαριστώ. Σημαίνει καταπάτηση των δημοκρατικών δικαιωμάτων και της ελευθερίας της βουλήσεως. Σημαίνει δέσμευση της προσωπικότητος ενώπιον μιας “ισχυρής κοινωνίας πολιτών”. Σημαίνει ναζισμό σε όλο το μεγαλείο του.

Πώς εξηγείται η υποχρεωτική μη αναγραφή θρησκεύματος ως ελευθερία, και η προαιρετική αναγραφή ως δικτατορία; Πώς νοείται το υποχρεωτικό δημοκρατία και το προαιρετικό “αυστροφασισμός”; Πώς ερμηνεύεται η καταπίεση ευημερία και το δικαίωμα χομεϊνισμός;

Δεν έχω ξενοφοβία. Δεν αρνούμαι τον ευρωπαϊκό πολιτισμό. Δεν αντιτάσσομαι στην ενότητα των λαών. Αγωνίζομαι όμως αμείλικτα εναντίον εκείνου που διαβρώνει την ορθόδοξη συνείδηση και τον ελληνικό πολιτισμό. Αρνούμαι την παγκοσμιοποίηση, μια “μη αναστρέψιμη πραγματικότητα” (και ποιός μας ρώτησεWink που σημαίνει καταπάτηση της ελευθερίας της βουλήσεως και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων με σύγχρονη επιβολή της θελήσεως μιας ανεξέλεγκτης ολιγαρχίας.

Για μένα, σεις, ο αγαπητός μας Θεοδωράκης, σαν νέος Κάλβος, σαν νέος Σολωμός, σηκώσατε κάποτε στεντόρεια φωνή κατά της χούντας: “Τη ρωμιοσύνη μην την κλαις”. Υμνήσατε την Ελλάδα στο βραβευμένο “΄Αξιον εστίν” Σαν πολιτικός κρατούμενος αντισταθήκατε με το “βαστάω γερά, κρατάω καλά”. Σταθήκατε ακατάβλητος στο πλευρό του Λαμπράκη και του Παναγούλη. Διωχθήκατε και εξοριστήκατε, μένοντας πιστός στις αρχές της δημοκρατίας και της ελευθερίας.

Μόλις πέρσι, σέ άρθρο σας στην εφημερίδα “Ελευθεροτυπία” (13-4-99) καταγγείλατε “τον σιδερένιο είτε πλαστικό υπεράνθρωπο που φοβίζει και υποτάσσει”, όταν “τα ΝΑΤΟϊκά αεροπλάνα θέλουν να σβήσουν τα κεριά του Επιταφίου και τη λάμψη της Αναστάσεως”. Δικά σας ησαν τα λόγια, με τα οποία στο ίδιο άρθρο ονομάσατε τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο πνευματικό ταγό “που από την πρώτη στιγμή ειπε τα πράγματα με το όνομα τους” και τον καλέσατε να ηγηθεί με όλους τους πνευματικούς οδηγούς σε μια “γιγαντιαία σταυροφορία” για “να ζούμε όρθιοι σαν ΄Ελληνες και σαν ανθρωποι” και “να μη σερνόμαστε με την κοιλιά γεμάτη ευρώ και δολλάρια, όμως με ένοχη και βρώμικη συνείδηση, στο περιθώριο των δυνατών μας "συμμάχων"”.

Και τώρα; Τώρα συμπλέετε με τη συνθήκη Σέγκεν; Τώρα κατηγορείτε τον Αρχιεπίσκοπο και την σεπτή Ιεραρχία για χομεϊνισμό και θεοκρατία; Τώρα παραδίνεσθε αμαχητί στους πάτρωνες της παγκοσμιοποίησης και της Νέας Εποχής; Τώρα επευλογείτε όσους βάζουν “το σουγιά στο κόκκαλο και το λουρί στο σβέρκο” ;

Πού είναι το “έξω οι Αμερικάνοι” ; Πού είναι το “έξω από το ΝΑΤΟ” ; Πού είναι το “όχι στην ΕΟΚ” ; Πού είναι το “είμαστε δυό, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρείς” το οποίο τσάκιζε κόκκαλα κατά την επταετία; Αρνείσθε λοιπόν τον ίδιο τον εαυτό σας, τους ΄Ελληνες προγόνους σας, που τόσο μόχθησαν γι’ αυτόν τον τόπο, για νάναι “τούτο το χώμα δικό τους και δικό μας”; Πού είναι το “πάλης ξεκίνημα, νέοι αγώνες, λευτεριάς λίπασμα οι πρώτοι νεκροί” ; Πού είναι το “και συ λαέ βασανισμένε, μην ξεχνάς τον Ωρωπό” ; Κι ενώ ήσασταν “μιας αρχής που νικάει την εξουσία”, γιατί ξαφνικά συμβιβαστήκατε;

Κύριε Θεοδωράκη, κι αν αρνηθείτε την ταυτότητα σας, την ελληνορθόδοξη ταυτότητα σας, και οι πέτρες θα μιλήσουν. Εσείς βάλατε στα χείλη κάθε ρωμιού τους στίχους: “για μια μπουκιά κι ένα ποτήρι και δόξα τω Θεώ”. Εσείς κάνατε εκατομμύρια μάτια να δακρύσουν με το τραγούδι: “Κλαίει η μάνα μου στο μνήμα, κλαίει κι η Παναγιά”. Εσείς μελωδήσατε το: “Θεέ μου πρωτομάστορα, μέσα στις πασχαλιές και συ, Θεέ μου πρωτομάστορα, μύρισες την Ανάσταση”. Εσείς είπατε το: “εκδικητής ο Λυτρωτής” και το: “της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ”. Εσείς, αν δεν κάνω λάθος, μιλήσατε για τους Ψαράδες, τους Αποστόλους, που έμειναν “ορθοί και μόνοι μες στη φοβερή ερημία του πλήθους”. Εσείς μνημονεύσατε “εκείνους μες στο χώμα που κρατούν της καμπάνας το σχοινί, για να σημάνουν την Ανάσταση”.

Τι ήσαν ολα αυτά, αγαπητέ μας Μίκη; Θεοκρατία, ή χομεϊνισμός; Πώς φτάσατε τώρα να αθετήσετε τα αγνά ελληνικά σας αισθήματα, εν ονόματι του εξευρωπαϊσμού; Πώς φτάσατε τώρα να υιοθετήσετε τις δεσμεύσεις ενός ηγέτου, ερήμην του λαού, ερήμην του κοινοβουλίου, εσείς που κάποτε αντισταθήκατε στο “αποφασίζομεν και διατάσσομεν” ;

Αγαπητέ μας φίλε Μίκη, ας μη γελιόμαστε. Ετεροκατευθυνόμενα πιόνια, σκοτεινοί ευρωλιγούρηδες και νεροκουβαλητές της Ευρώπης θέλουν να διαβρώσουν την ευλογημένη ενότητα Ελληνισμού καί Ορθοδοξίας. Δεν θέλουνε να θέλουμε, θέλουνε να θέλουνε. Θέλουνε να αποφασίζουν άλλοι για μας. Στρατός ευρωπαϊκός ετοιμάζεται, κομπιούτερς εναντίον λαών, άνθρωποι φακελλώνονται, νομοθεσίες αλλάζουν, κι εμείς εφησυχάζουμε βαυκαλιζόμενοι, σαν να μην τρέχει τίποτα. Ναρκωμένοι μπροστά στην TV, μασουλάμε πλαστικές τροφές, τρώμε και σκάμε, για να μη φωνάζουμε τα δίκαια μας. Κι όλα αυτά στον τόπο που γεννήθηκε η δημοκρατία και η συνοδικότης.

Μεγάλοι θεωρητικοί της Νέας Εποχής -έχω και στοιχεία- ισχυρίζονται πως η σκέψη και η βούληση είναι αυταπάτες. Και όταν προ χρόνων ρωτήθηκε Ισραηλινός υπουργός αν οι Εβραίοι φοβούνται τους Παλαιστινίους, απάντησε: “Τους Παλαιστινίους τους έχουμε στο χέρι. Αντίθετα, τους ΄Ελληνες φοβόμαστε, που έχουν συμπαγή παράδοση”.

Μήπως συμβιβαστήκαμε πλέον; Μήπως διαβρωθήκαμε ήδη; Μήπως ακολουθούμε κατά πόδας τη δυτική κατιούσα; Η Δύση συμβιβάστηκε. Οι χίππις έγιναν γιάπις, οι ροκάδες σατανιστές, κι όσοι αποδοκίμαζαν τον πόλεμο του Βιετνάμ, τώρα χειροκροτούν τις επεμβάσεις στο Ιράκ και στο Κόσσοβο.

Παντού γενικός συμβιβασμός. Ο Μάης του ’68 έσβησε, τα οράματα μιας γενιάς προδόθηκαν, οι προκηρύξεις έγιναν ναρκωτικά, το Πολυτεχνείο μακρυνό παρελθόν, η Μακεδονία και η Θράκη βορά ιμπερια-ληστών, και η Κύπρος οδεύει προς την ομοσπονδία.

Ο Μπομπ Ντύλαν, που τόσο σεμνά ύμνησε τον Χριστό (Knocking on the heavens door, Forever young, Senior) έγινε μουσουλμάνος. Ο Κουστώ και ο Ρωζέ Γκαρωντύ έγιναν επίσης μουσουλμάνοι. Γιατί αυτή η προδοσία; Ποιός σκηνοθετεί τις ζωές μας; Ποιός μας κατευθύνει στην απώλεια; Γιατί η επανάσταση έγινε κατάσταση;

Κύριε Μίκη!

Υπάρχει ακόμη ελπίδα. Και υπάρχει ακόμη ελπίδα, γιατί υπάρχει ακόμα το φως, το ανυπόταχτο ελληνικό φως που ανέστησε το ’21, το ’12 και το ’40. Αυτό το φως του Ορθοδόξου Ελληνισμού μη το σβήσετε. Κρατείστε το ακόμα ζωντανό. Θυμηθείτε “το χρέος”. Θα μας καταδικάσουν οι επίγονοι. Θα μας φτύσουν κατάμουτρα. Η Εκκλησία δεν έχει να ζημιωθεί σε τίποτα. Ο Ελληνισμός όμως θα διαμελισθεί ανεπανόρθωτα, έρμαιο και βορά των νεοεποχιτών, των σατανιστών και των μαρτύρων του Ιεχωβά.

Κι αν θέλετε να δείτε πού και πώς ζει ακόμη η Ελλάδα, ελάτε ένα προσκύνημα στο ΄Αγιον ΄Ορος. Σας προσκαλούμε να δείτε χαρούμενους μοναχούς, κοινόβια ζωντανά, πνευματική χαρά και αγαλλίαση. Είμαστε ακόμη ασυμβίβαστοι επαναστάτες, κρατώντας “την κόντρα του εφήβου”. Δεν υποταχθήκαμε σε εγκοσμιοκρατικά συστήματα. Μείναμε βράχοι στα αθωνικά βράχια, γιατί πολλά απ’ τα μοναστήρια μας, μεταξύ των οποίων και το δικό μας, λέγονται “Monasteries of Rocks”, μοναστήρια των Βράχων.

Κι αν κι εσείς, όπως πολλοί ροκάδες, χάσατε το Rock (βράχος= σταθερότητα) και σας έμεινε το Roll (κύλισμα= προσαρμοστικότητα), ελάτε να βρείτε το Rock στους αγιορειτικούς βράχους, όπως χιλιάδες νεοέλληνες, ιδίως νέοι. Σίγουρα θα αισθανθείτε πάλι ρωμιός, θα σας βγει το ρωμαίϊκο φιλότιμο και θα ακούσετε το ορθόδοξο “ροκ του μέλλοντος μας”.

Σας περιμένουμε-Καλή αντάμωση. Καλή Ανάσταση- Καλή επανάσταση.

Με την ευχή του Γέροντα μου

Ιερομόναχος Αρτέμιος Γρηγοριάτης

Ιερά Μονή Οσίου Γρηγορίου Αγίου ΄Ορους

29 Μαΐου/11 Ιουνίου 2000

Των αγίων 318 θεοφόρων Πατέρων

τών συγκροτησάντων την Α΄ Οικουμενικήν Σύνοδον
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΟΥΡΑΛΩΦ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 17, 2010 1:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Το «φαινόμενο» Μίκης


Η Φράση του Ντε Γκωλ, «Τι συμφορά το γήρας!» (Quel désastre, la vieillesse!), δεν δίνει επαρκή εξήγηση για τις αντιφατικές ακροβασίες του Μίκη. Η «συμφορά του γήρατος» απλώς κάνει πιο κτυπητές και ωμές τις ακροβασίες και τις αυτό-αναιρέσεις του Μίκη.

Ο Μίκης έτσι ήταν πάντα: Ένα εκκρεμές που κινήθηκε σε όλα τα μήκη και πλάτη. Οι ακροβασίες του και οι αυτό-αναιρέσεις του είναι το δραματικό στοιχείο της ύπαρξής του. Η ιστορία του χαρακτηρίζεται από υψηλότατες πτήσεις, αλλά και δραματικές πτώσεις.

Για να εξηγήσουμε το «φαινόμενο» Μίκη πρέπει να πάρουμε υπόψη μας τρεις ουσιαστικούς και καταλυτικούς παράγοντες:

1)Ο κοινωνικό-πολιτικός παράγοντας.

Ο Μίκης ανήκει στη γενιά εκείνων των αριστερών διανοούμενων η οποία συνθλίφτηκε αδικαίωτη ανάμεσα στην καπιταλιστική Σκύλλα και τη σταλινική Χάρυβδη.

Η γενιά αυτή αναζήτησε τη σωτηρία της στη συνθηκολόγηση, σε «καινούργιες αλήθειες», σε τάσεις φυγής, αποδέσμευσης και λιποταξίας από τους επαναστατικούς αγώνες.
Η αριστερή ελληνική διανόηση, θεωρητικά ανεπαρκής και ιδεολογικά ραχιτική από τη γέννησή της, αποσυντέθηκε και η πολιτική της σκέψη αποχρωματίστηκε. Ριγμένη μέσα στο σίφουνα των γεγονότων της εποχής, δίχως κανενός είδους προπαρασκευή –ιδεολογική, πολιτική, ηθική- ένιωσε περισσότερο ασταθής και πιο έντονα το αίσθημα της ανασφάλειας.

Έτσι γονάτισε αξιολύπητα μπροστά στις δυσκολίες και τους κινδύνους της Ιστορίας. Αφομοιώθηκε πλήρως από το σύστημα και εξαργύρωσε τα πάντα: Την ιστορία της και τους αγώνες της. Μεταλλάχτηκε σε «κοσμικό ιερατείο» του καθεστώτος.

Ο Μίκης βρίσκεται στην κορυφή αυτού του «κοσμικού ιερατείου» και καταγράφει, ως ιστορική συνισταμένη τη «νεύρωση» αυτού του ιερατείου. Μια νεύρωση που συνίσταται στο να αλλάζει κανείς κάθισμα, περνώντας από το ένα τρένο στο άλλο και να τεντώνεται σε όλο το πολιτικό τόξο με ευλυγισία ασυνήθιστη…

2). Εγκλωβισμένος στους μηχανισμούς

Ο Μίκης, ως «κορυφαίος» του νέου «Ιερατείου», με το καλλιτεχνικό του δαιμόνιο και την αγωνιστική του ιστορία, είναι και ο πλέον διαπλεκόμενος, «δικτυωμένος» και εγκλωβισμένος στις μυλόπετρες του κατεστημένου.

Αναπτύσσει πολυδαίδαλους δεσμούς
με τα ποικίλα και πολύχρωμα κέντρα εξουσίας και όλους τους καθεστωτικούς ηγέτες της εποχής του: Έλληνες και ξένους

Ο Μίκης περνάει στην Ελίτ του διεθνούς και εγχώριου κατεστημένου: Πολιτικού και πνευματικού…

3) Η μόνη πραγματικότητα το «εγώ» του

Οι κοινωνικοί και πολιτικοί όροι της ύπαρξής του που περιγράφουμε στην αρχή, σε συνδυασμό με το καλλιτεχνικό του δαιμόνιο και τις κορυφαίες διασυνδέσεις του, διαμορφώνουν τη ακραία ψυχολογία της ναρκισσιστικής έξαψης και του θεϊκού «εγώ». Πιστεύει ότι είναι ο εκλεκτός των εκλεκτών, ο μοναδικός, ο αλάθητος πάπας…

Δεν αναγνωρίζει άλλη πραγματικότητα εκτός από το «εγώ» του, τα πάντα περιστρέφονται γύρω από τον εαυτό του, ο κόσμος για το Μίκη έχει κέντρο τον αφαλό του, το είδωλό του: Είναι το υπέρ-είδωλο!!!

Αυτή την ειδωλολατρική του αλαζονεία αξιοποιούν, εκμεταλλεύονται και εμπορεύονται, με το αζημίωτο, οι μηχανισμοί εξουσίας.

Η ειδωλολατρία είναι η πεμπτουσία της καπιταλιστικής αγοράς, είναι η «ποίηση» του χρήματος, του θεάματος και της εξουσίας.

Τα είδωλα είναι τα γρανάζια (συχνά ασυνείδητα) της κατεστημένης τάξης πραγμάτων.


Ο Μίκης είναι αιχμάλωτος της νοσηρής λατρείας του εγώ του, δηλαδή του ειδώλου του.


Οποιαδήποτε πράξη του καθορίζεται από αυτήν την «αιχμαλωσία», από την ενίσχυση ή «πώληση» του ειδώλου του.

Και όταν ακόμα «συγκρούεται» με κάποιες κατεστημένες ιδέες, πάλι το κάνει για να ενισχύσει το είδωλό του. Οι «εθνικές του αναλαμπές» δεν απορρέουν από μια βαθιά πίστη σε ιδέες, δεν απορρέουν από ένα σταθερό και αποκρυσταλλωμένο άξονα ιδεών και πράξης, ούτε από αγωνιστική προσήλωση στα συμφέροντα του λαού. Απορρέουν από την παθιασμένα εγωιστική του επιθυμία να συντηρήσει και να ενισχύσει τη λάμψη του ειδώλου του, να γίνει το κέντρο της ειδωλολατρίας…

Γι’ αυτό ο Μίκης δεν σπάει ΠΟΤΕ το κάδρο του καθεστώτος. Πυροβολεί εντός των τειχών και ταυτόχρονα προς αντίθετες κατευθύνσεις και εναντίον του εαυτού του: Των όσων λέει κατά καιρούς. Αυτό-αναιρείται με θαυμαστή ευλυγισία. Λέει και πράττει τα εντελώς αντίθετα, πάντα με την ίδια απολυτότητα…

Φυσικά τα κέντρα εξουσίας,
γνωρίζοντας πολύ καλά αυτήν την τσαλαπατημένη ψυχολογία του Μίκη, την υστερική λατρεία του «εγώ» του και τη νοσηρή ναρκισσιστική του έξαψη, τον χειρίζονται και τον αξιοποιούν ανάλογα: όπως ο παμπόνηρος Ερντογάν…

Πριν δέκα μέρες ο Μίκη έστελνε κεραυνούς εναντίον του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού, του Ερντογάν και της κυβέρνησης και μόλις αυτοί που έφτυνε του κολάκεψαν το είδωλό του, ξέχασε τα πάντα και τους αγκάλιασε!!!

ΟΛΗ η ιστορία του Μίκη είναι γεμάτη από αυτές τις δραματικές αντινομίες και τις οβιδικές μεταμορφώσεις και μεταπτώσεις.

Το κέντρο περιστροφής του Μίκη είναι η προβολή του ειδώλου του.

Όταν π.χ. του έδωσε το βραβείο Λένιν η Μόσχα, ξέχασε τους «κνίτες γενίτσαρους» και η Ρωσία έγινε μητέρα του σοσιαλισμού…

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πλήθος: Από τις κραυγές εναντίον του Οτσαλάν και τη στήριξη του Σημίτη, τη σκανδαλώδη σιωπή του πάνω στο υπ’ αριθμόν ένα πρόβλημα (λαθρομετανάστευση), τα «εθνικά» του μανιφέστα, μέχρι το σημερινό «ναυάγιο»: τη στήριξη του Ερντογάν και του αμερικανοτσολιά πρωθυπουργού μας…
Επιστροφή στην κορυφή
ΘΑΛΕΙΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 17, 2010 8:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Μια ψύχραιμη και γι αυτό θλιβερή αποτίμηση της επίσκεψης Ερντογάν
Αμέθυστος:
http://amethystosbooks.blogspot.com/2010/05/blog-post_8001.html




Δύο σκηνές περιγράφουν με τον καλύτερο τρόπο το πραγματικό περιεχόμενο και την «ουσία» της επίσκεψης Ερντογάν:

Αυτό που είπε η σύζυγος του Τούρκου Πρωθυπουργού, η Εμινέ, όταν βγήκε για ψώνια και την πολιόρκησαν οι δημοσιογράφοι: «Αφήστε μας επιτέλους να βοηθήσουμε την ελληνική οικονομία».

Και η …παρατήρηση που έκανε ο ίδιος ο Ερντογάν στους ‘Έλληνες διευθυντές εφημερίδων να μην είναι …ραντάρ του ελληνικού Πενταγώνου και γράφουν …αηδίες για τις τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο.


Στις δύο αυτές σκηνές περικλείεται όλη η επικοινωνιακή στόχευση της επίσκεψης.


Από τη θέση του ισχυρού ο Ερντογάν ήρθε στην αδύναμη Ελλάδα του ανίσχυρου Παπανδρέου για να υπαγορεύσει όλη την ατζέντα της Άγκυρας και να πει στην διεθνή κοινή γνώμη ότι οι Τούρκοι βοηθάνε την Ελλάδα.

Πέρασε έτσι χωρίς καμία αντίδραση από την ελληνική κυβέρνηση όλη η πολιτική Νταβούτογλου περί «μηδενικών προβλημάτων» με τους γείτονες της Τουρκίας. Τι θα μας λένε άραγε στο μέλλον οι αξιωματούχοι του ΝΑΤΟ όταν θα κάνουμε διαβήματα για τις παραβιάσεις ή θα καταγγέλλουμε την επιθετικότητα της Τουρκίας; «Μα τις μας λέτε ρε παιδιά; Εσείς είστε κολλητοί με του Τούρκους. Το είπε και ο Μίκης που βγήκε μάλιστα φωτογραφία με τον Τζωρτζ και τον Ταγίπ».

Σκεφτείτε μόνο τι θα γινόταν στην Άγκυρα αν ο Ερντογάν έβγαινε και έλεγε ότι η Ελλάδα φοβάται μην καταλάβουν οι Τούρκοι κάποιο νησί – θα είχε την τύχη του Μεντερές. Στην Ελλάδα όμως όταν ο Παπανδρέου αποδέχτηκε τον παραλογισμό των Τούρκων και δικαιολόγησε την τουρκική επιθετικότητα λέγοντας ότι και οι γείτονες φοβούνται μην τους επιτεθεί η ….Ελλάδα, δεν μίλησε κανείς – ούτε καν οι δημοσιογράφοι που διαμαρτυρήθηκαν μόνο όταν ο Ερντογάν έθιξε τους ίδιους

Επί της ουσίας: Η δήλωση του κ. Παπανδρέου περί των «τουρκικών φόβων» είναι ΟΛΕΘΡΙΑ. Αποτελεί το ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ για την ΑΠΟΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ. Απλά και καθαρά.

Το ίδιο ΟΛΕΘΡΙΑ είναι και η δήλωση του Πάγκαλου που χρησιμοποίησε τον όρο «εδαφική λεπτομέρεια», αποδεχόμενος έτσι τους ισχυρισμούς των Τούρκων που υποστηρίζου ότι τα ελληνικά νησιά αποτελούν τάχα συνέχεια της υφαλοκρηπίδας της Ανατολίας μια ιδιαιτερότητα δηλαδή της Φύσης!!!

Οι δηλώσεις και του Πρωθυπουργού και του αντιπροέδρου της κυβέρνησης του βρίσκονται σε ευθεία γραμμή με την Συμφωνία της Μαδρίτης στην η οποία αναγνωρίζει για πρώτη φορά ζωτικά συμφέροντα της Τουρκίας στο Αιγαίο.


Ο Ερντογάν έπαιξε μόνος του στο γήπεδο,
με έναν Έλληνα Πρωθυπουργό τυρβάζοντα περί άλλων και περί του … Λούλα. Και ήταν τελικά η υπερφίαλα ηγεμονική συμπεριφορά του Τούρκου πρωθυπουργού που τους συνέφερε όλους στην πραγματικότητα.

Άκουσαν λοιπόν, μην πιστεύοντας στα μάτια τους, τον πρωθυπουργό της εχθρικής Τουρκίας να υποδεικνύει στα ελληνικά πολιτικά κόμματα να στηρίξουν την κυβέρνηση του φίλου του, του Γιώργου και στους Έλληνες εργαζόμενους να κάνουν υπομονή για τα μέτρα.

Το κλίμα ήταν τραγικό, απαράδεκτο. Και ιδού μερικά παραδείγματα για να δείτε την κατάσταση που δημιουργείται.

Πρώτον: Πώς θα πάνε αύριο, ή μεθαύριο οι ‘Έλληνες πιλότοι για να κάνουν αναχαιτίσεις όταν άκουσαν τον πρωθυπουργό της Τουρκίας να τα λέει αυτά και τον Έλληνα πρωθυπουργό να μιλά για τον …Λούλα; Και τι θα γίνει αν αφοπλιστούν τα αεροπλάνα και μπει στον εναέριο χώρο μας ένα αεροπλάνο με τρομοκράτες για να πέσει στην Αθήνα; Θα σηκωθούν στον αέρα θα πάνε να δούνε αν είναι φίλιο ή εχθρικό και θα ξαναγυρίσουν για να «γεμίσουν»; Ο αφοπλισμός σημαίνει μείωση στρατηγικού χώρου αν δεν το έχετε καταλάβει κύριοι τα κυβέρνησης.

Δεύτερον:
Πως θα κάνουν εξωτερική πολιτική, με τι ηθικό, οι διπλωμάτες μας όταν απαξιώνονται με τέτοιο τρόπο από τον Ερντογάν χωρίς να αντιδρά ο πρωθυπουργός τους; Δεν τους έφτανε που έψαχναν σπίτια για να μείνουν στο εξωτερικό μετά τα μέτρα ήρθε τώρα και η πλήρης απαξίωση τους;

Αδέλφια, η Ελλάδα απαξιώνεται και περιορίζεται καθημερινά πλέον.
Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες